S pomocí profesionálního kadeřníka-stylisty zjistíme, zda se můžete barvit na špinavé vlasy, nebo zda byste si měli před barvením hlavu umýt.
Proč je třeba se na špinavou hlavu nalíčit – kadeřník-stylista vysvětlil, jak to bude správně / depositphotos.com
Existuje názor, že na špinavou hlavu je třeba barvu nanášet – řekněme proto, aby škoda z barvy byla menší. Jiní tvrdí opak: barvit by se měly jen umyté vlasy, protože tak se barva lépe ujímá. Zeptali jsme se odborníka, jak se vlastně barví – na čisté nebo špinavé vlasy, a jak zásadní to je.
Je lepší barvit na čisté, nebo špinavé vlasy?
„Vše záleží na tom, jaký druh zbarvení bude. Pokud se jedná o jednobarevné, není nutné jít k mistrovi s neumytými vlasy.„,“ říká kadeřnice-stylistka Alyona Nikiforova.
Podle odbornice byste si však vlasy neměli mýt, pokud je budete nejprve odbarvovat a poté tónovat. Proč byste se v tomto případě měli barvit na špinavé vlasy?
Faktem je, že k odbarvení se používá agresivní barva, která ji při kontaktu s pokožkou hlavy může poškodit. Na nemytých vlasech je ochranný film – jedná se o sekret (maz), který vylučuje pokožka, a ten ji i vlasy při barvení chrání,
– vysvětluje odborník.
Pokud máte lámavé a suché vlasy, je třeba šediny obarvit, nežádoucí je také mytí vlasů den předem – může trvat týdny, než se zotaví.
Dalším důvodem, proč si nemůžete barvit čisté vlasy, je, pokud máte citlivou pokožku hlavy. Ta může způsobit podráždění, takže pro lidi s citlivou pokožkou je obzvláště relevantní, aby se na odbarvování a tónování vydali s neumytými vlasy. I když, říká odborník, nyní je tento postup – odbarvování plus tónování – stále vzácnější, protože mistři se snaží převést lidi, kteří jsou takto obarveni, na jemnější barvu. Také při barvení používají speciální tekuté přípravky, které zklidňují pokožku.
„Pracujeme především s barvivy, která příliš nepoškozují pokožku hlavy ani vlasy. Buď obsahují hned komplex Plexa, nebo přidávají mimo jiné oleje, které jsou potřebné k tomu, aby se zabránilo podráždění. I ty nejlevnější barvy v sobě mají hydratační komplex.„,“ vysvětluje mistr.
Jak dlouho si nemýt vlasy před barvením a jaká pravidla dodržovat
Pokud plánujete agresivní barvení – je žádoucí alespoň jeden den si hlavu nemýt – není nutné jít se špinavým týdnem,
– radí odborník.
Než se pustíte do barvení, držte se také těchto rad:
- několik dní před barvením nepoužívejte kondicionéry ani krémy, aby barva lépe pronikla;
- dbejte na to, aby nedošlo k poškození pokožky hlavy;
- pokud si vlasy odbarvujete – je lepší si je nemýt 2-3 dny předem.
Barvení jako „air touch“, melírování/“balayage“, ombré se provádí na umyté vlasy. Pokud jste však na pochybách, zda si vlasy umýt, či nikoliv – je lepší si je nemýt: nechte mistra, ať sám určí, co má dělat.
Dříve jsme vám řekli, jak zesvětlit vlasy doma – bezpečná metoda.