Oceňují je nejen příznivci lidového léčitelství, ale také zahrádkáři/zahradníci.
Aby dobré věci nepřišly nazmar: k čemu se používají listy vlašských ořechů / foto depositphotos.com
Co dělat s listy ořešáku – tuto otázku si klade mnoho lidí, v jejichž blízkosti roste tento strom. se s vámi podělí o tipy.
Listy ořešáku jsou bohaté na silice a vitaminy, aktivně se využívají ve výživě i v domácnosti.
K čemu se používají listy vlašských ořechů
Listy se sklízejí k jídlu sušením na slunci. To by se mělo provést v červnu, kdy ještě nejsou plně vyvinuté. Nálevy, masti, odvary, čaje – z listů ořešáku se dá připravit mnoho věcí.
Oceňují je nejen příznivci lidového léčitelství, ale také zahrádkáři/zahradníci. Ti používají popel ze spadaného ořechového listí k výživě rostlin.
Ořešáky a ořechovce:
Listy ořešáku jako hnojivo
Je možné hnojit zeleninovou zahradu listy vlašských ořechů? Ano, ale s opatrností. Listy vlašských ořechů obsahují juglon. Tato látka má antibiotické vlastnosti. Zároveň však způsobuje, že listy vlašských ořechů jsou pro některé rostliny téměř jedovaté – juglon brzdí jejich růst.
Jeho účinky můžete neutralizovat spálením listů. Popel je ideální pro hnojení kyselé půdy, můžete jím hnojit ovocné keře a keře malin a jahod. Popel z ořechových listů byste však neměli používat v neutrální nebo zásadité půdě, protože by došlo k jejímu alkalizaci.
Aby dobré věci nepřišly nazmar: k čemu se používají listy vlašských ořechů / foto depositphotos.com
Listy ořešáku – užitek a škoda
Předpokládá se, že listy vlašských ořechů, které obsahují chinony, flavonoidy, vitaminy (C, B1), kyseliny (elagová, galusová a kávová), působí protizánětlivě a antimikrobiálně, snižují hladinu cukru v krvi. Konzumují se v potravinách ve formě nálevů a čaje.
Pro přípravu čaje z listů vlašských ořechů je třeba je zalít studenou vodou, dát na vařič a vařit 3-5 minut. Na 250 mililitrů vody se použijí 2 čajové lžičky sušených listů.
Můžete je koupit v obchodech a lékárnách nebo si je připravit sami sušením listů nasbíraných v květnu až červnu na slunci, aby nezčernaly.
Čaj z ořešákových listů lze pít při zánětlivých onemocněních střev a průjmech. Lze jej také použít jako výplach očí při zánětu spojivek a ústní vodu při zánětu dutiny ústní.