Ne kamenná sůl: tato sůl vždy způsobí, že kysané zelí je křupavé – tolik jí tam dejte.

Mnoho hospodyněk připravuje kysané zelí, ale ne každá dosáhne dokonalé chuti.

Kolik soli a cukru na 1 kg zelí – proporce a triky / koláž , foto depositphotos.com

Podzimní ochlazení je vždy doprovázeno aktivním sběrem plodin ponechaných na záhoně – včetně zelí. O tom, že kysané zelí je neuvěřitelně užitečný produkt, hovoří všichni odborníci na výživu a šikovné hospodyňky si tuto svačinu vyrábějí vlastníma rukama už léta. O tom, kolik soli dát na kysané zelí pro skvostnou chuť – dále v materiálu.

Křupavé kysané zelí – hlavní tajemství přípravy

Přestože téměř každá žena na Ukrajině zná a umí tuto oblíbenou pochoutku připravit, málokdo rozumí tomu, jak nakládat zelí, aby bylo křupavé. Samozřejmě jde o sůl, ale nejen o její množství, ale také o její původ.

Zkušení kuchaři zjistili, že obyčejná kamenná sůl ne vždy přináší požadovaný výsledek – je to přírodní konzervant a nezaručuje křupavou strukturu nakládané zeleniny. Jodidovaný by se neměl používat vůbec – naopak zhoršuje chuť zelí a změkčuje ho. Ideální je mořská sůl. Obsahuje více než 40 mikro- a makroživin a 28krát méně škodlivých nerozpustných usazenin. Díky tomu bude vaše kysané zelí křupavé, déle vydrží a je nepravděpodobné, že by předčasně zkyslo.

Jód v mořské soli je navíc přírodního původu, na rozdíl od uměle jodované verze. Proto sklenice se zelím ani žádné jiné konzervy nevybuchnou a chuť výrobků se nezmění k horšímu, navíc – můžete si být jisti, že solení bude rovnoměrné.

Lahodné kysané zelí – kolik soli a cukru do něj dát

Existuje neporušitelné pravidlo, ověřené pokusy a omyly různých hostitelů. Experimentováním po léta zjišťovali, kolik přesně soli na 1 kg zelí při nakládání stačí, aby zelenina byla nakonec dokonalá. Na každý kilogram produktu připadá 1 polévková lžíce. Je lepší použít o něco méně cukru – asi 0,5 lžičky na kilogram, aby svačina nebyla příliš sladká.

Nezapomeňte, že pokud nakládáte zelí do plastového kbelíku, hrnce nebo nevíte, kolik soli potřebujete na třílitrovou sklenici kysaného zelí, pak nesoustřeďte se na nádobu, ale na množství nakrouhaného produktu. Je samozřejmě žádoucí ho zvážit, ale zkušené hospodyňky ho určují „od oka“. V tomto případě je hlavní nepřehánět, jinak i doporučená mořská sůl zkazí konzervaci.

Kysané zelí – recept

Toto je nejjednodušší varianta přípravy kysaného zelí – potřebujete pouze hlavní zeleninu a sůl. Je třeba vzít zelí, nakrouhat ho na malá stébla, rukama ho prohníst tak, aby zelí pustilo šťávu. Přendejte do mísy, posypte solí, promíchejte a zavařte do sklenice. Pokud děláte zavařování v kbelíku, pak v něm všechny tyto manipulace i proveďte, aniž byste zeleninu kamkoli přemisťovali.

Dále je třeba přikrýt polotovar víkem, ale tak, aby dovnitř pronikal vzduch, to znamená, že ho neuzavírejte těsně. Nechte ji 2-3 dny, dokud zelenina nezačne kvasit. Vezměte dlouhou jehlu nebo nůž a udělejte do zelí několik vpichů až ke dnu, čímž se uvolní přebytečný plyn. Poté zelí zkvasí samo, stačí ho jen ochutnat. Jakmile je chuť tak akorát, můžete nádobu uzavřít a dát ji do lednice.

Mějte na paměti, že tento recept je považován za základní – můžete přidat nastrouhanou mrkev nebo jablka, červenou řepu nebo brusinky, jakékoliv další přísady podle chuti, ale až poté, co zelí již začalo šťávit a bylo posypáno solí.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog – Mateřská škola B. Martinů

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: