Zkuste si jednou nasolit rybu doma a už ji nebudete chtít kupovat.
Jak naložit červenou rybu – jemnosti domácího nakládání / depositphotos.com
Obvykle kupujeme lehce nasolené červené ryby: ať už jsme na to zvyklí, nebo není čas na vaření. Nejčastěji však jednoduše nevíme, jak ryby nasolit doma. vám poradí, jaký druh solení zvolit a jak správně nasolit červenou rybu, aby byla chutnější než ta z obchodu.
Již dříve jsme vám prozradili, jak správně připravit maso a ryby.
Jak vybrat ryby k nakládání
Nakládat můžete jakoukoli rybu – lososa, pstruha, růžového lososa, kumu – záleží na vašich preferencích. Pokud máte rádi tučnější ryby s mastným masem, vezměte si lososa a pstruha, zatímco růžový losos a kenta mají libové, až suché maso.
Solit můžete jak celé ryby, tak filety. Jednodušší a levnější je koupit rybí filet s kůží a neobtěžovat se s krájením. Zde je důležitá poznámka: filety bez kůže nejsou vhodné k nakládání.
Není nutné, aby ryba byla čerstvá, solit můžete i mražené ryby, jen je před solením nechte rozmrazit v lednici. Při výběru mražených ryb dbejte na to, aby na nich nebyl led a aby měly přirozenou barvu.
Jak nakládat červené ryby – solení nasucho
Existují dva způsoby solení ryb: suché a mokré.
Suchý velvyslanec – je klasická metoda. Používá pouze suché přísady: sůl, cukr a koření. Ty se vetřou na rybu, vloží se do misky a pošle se pod halušky. Alternativně lze rybu zabalit do fólie nebo filmu.
Někdy lze při suchém solení použít i tekuté složky: například místo cukru se přidává pomerančová šťáva.
Pro suché solení na 1 kg filetů vezměte 2 lžíce soli a 1 lžíci cukru. V případě potřeby můžete přidat mletý černý nebo bílý pepř a kopr.
Solení trvá nejméně 12 hodin, ale pokud chcete mít rybu slanější, nechte ji solit 24 hodin.
Jak solit červené ryby ve slaném nálevu – mokré solení
Mokré solení – je metoda zalévání ryb solným roztokem (voda + sůl + cukr). Někdy se cukr nahrazuje medem, který rybám dodává jemnější chuť.
Vařit ve slaném nálevu je dobré zejména libové ryby – růžový losos, keta. Mimochodem, tento způsob se používá pro rychlé nasolení ryb v kusech.
Pro slaný nálev na 1 litr vody vezměte 3 lžíce soli a 1 lžíci cukru. Můžete přidat nepovinný bobkový pepř, hrášek oregana nebo černý pepř, hřebíček. Solný nálev přiveďte k varu a poté jej nechte vychladnout.
Rybu nechte v nálevu alespoň 6 hodin, můžete i déle, záleží na velikosti kusu a vašich chuťových preferencích.
Jak naložit červenou rybu za 2 hodiny – expresní nakládání
Rybu nakrájejte na tenké plátky (asi 5 mm), zalijte nálevem na 1-2 hodiny. Poté rybu vyjmeme z nálevu, potřeme ji rostlinným olejem a necháme ji ještě hodinu v lednici.
Jak správně nasolit červenou rybu – 5 klíčových bodů
A několik dalších pravidel pro nakládání, kterých se doporučujeme držet:
- Sůl by se měla používat hrubá, případně mořská.
- Při solení ryb nasucho potřete solí všechny strany ryby včetně kůže.
- Cukr se přidávat nemusí, ale pomáhá zachovat hustotu a tvar ryby, zjemňuje její chuť, odhaluje ji.
- K solení je lepší vzít skleněné, smaltované, keramické nádobí – kovové může rybám dodat nepříjemnou chuť.
- Lehce nasolené ryby skladujte v chladničce nejdéle 3 dny.
Profesionální kuchaři nedoporučují skladovat lehce nasolené ryby déle. Je lepší ji vařit po malých porcích a v případě potřeby ji znovu nasolit.