Prozradíme vám, jak se zbavit slepičích blech pomocí lidových prostředků a co dělat, když najdete vši.
Jak bojovat proti vším u kuřat / koláž , foto depositphotos.com
Vši kuřecí (malofágy) jsou parazité, kterým se také říká „puchožrouti“, protože se, jak je z názvu patrné, živí ptačím peřím a prachovým peřím. zjišťoval, jak vši kuřecí vypadají, jak je z kuřat odstranit a zda jsou tito parazité pro člověka nebezpeční.
Co jsou to vši kuřecí – jak se jich zbavit, znalost příznaků
Je nemožné pochopit, jak se zbavit kuřích vší lidovými prostředky nebo jakýmikoli jinými prostředky, pokud nevíte o charakteristice těchto parazitů a příčinách jejich výskytu. Vši se živí peřím, peřím a vysušenou kůží ptáků a je obtížné je najít – velikost jedince nepřesahuje 2 mm.
Je důležité se jich zbavit, jakmile je objevíte, protože jeden pár vší může vyprodukovat asi 90-100 000 vajíček.To znamená, že ke vzniku skutečné epidemie stačí méně než měsíc.
Hlavní příznaky zavšivení kuřat:
- ptáci jsou nervózní;
- ztrácejí chuť k jídlu;
- škubat si peří;
- začnou rychle hubnout;
- kladou méně vajíček;
- špatně spí.
V kurníku zamořeném všenkami mladé slepice špatně rostou a dospělá kuřata špatně spí, protože jim kousaví parazité brání ve sladkých snech.
Kde se berou vši u kuřat – rizikové faktory
Než se pustíte do boje s hmyzem, je dobré si uvědomit, odkud se berou. Mějte na paměti, že nejpříjemnější teplota pro výskyt vší je 20-30 stupňů a vysoká vlhkost vzduchu. Za takových podmínek bude rozmnožování exponenciálně postupovat.
Existují i další příčiny, které ovlivňují vznik malofagie:
- špína v kurníku;
- nedostatečný volný prostor;
- kontakt s nemocnými ptáky;
- špatná výživa, a tedy slabá imunita;
- přítomnost hlodavců.
Důležité je také sledujte kohoutyPokud jsou v kurníku samci kohoutů, je u nich větší pravděpodobnost napadení škůdci, protože jsou méně hygieničtí.
Je pravda, že se vši slepičí přenášejí na člověka?
Slepičí vši se na člověku mohou vyskytovat, ale ne dlouho, protože se neživí lidskou krví a vzhledem k rozdílné struktuře vlasů a peří je lze snadno smýt běžným šamponem.
Jako takoví. kuřecí vši nepředstavují pro člověka vážné rizikoMohou však přinášet nepříjemnosti – paraziti bolestivě koušou a u některých chovatelů drůbeže se mohou objevit alergie. Pokud byl vši maloplošné přenašečem onemocnění, může se nakazit člověk, který konzumuje maso nebo vejce z infikovaných ptáků.
Pokud se vyskytnou vši kuřecí – čím účinně otrávit
Zkušení farmáři a chovatelé drůbeže doporučují dva lidové prostředky, které jsou vynikající v boji proti parazitům – jsou jimi ocet a parafín:
- zřeďte ocet s vodou v poměru 1:2, roztokem ošetřete kurník a ptáky;
- čistý parafín nalijte do rozprašovače a postříkejte jím nakažené slepice.
Také. parafín lze kombinovat se čpavkem ve stejném objemu a nakapejte několik kapek na krk ptáka.
Kromě ošetření kuřat je nutné vyčistit od parazitů i obydlí opeřenců. Plán postupu je v tomto případě následující:
- Odstraňte všechny ptáky do jiné místnosti;
- vyčistěte kurník od nečistot, podestýlky a výkalů;
- ošetřete každou slepici a všechny povrchy v kurníku vybraným přípravkem.
K hubení maloplodých hub lze použít i insekticidy prodávané v zemědělských obchodech, které jsou však nebezpečné jak pro ptáky, tak pro člověka.