Proč kočka hladí a pak kouše: nečekané vysvětlení

Zabýváme se tím, proč zvířata porušují etiketu a co dělat, když vás kočka bezdůvodně kousne do ruky.

Proč kočka kouše do ruky a drží / koláž , foto depositphotos.com

Něžné a oblíbené kočky se v určitém okamžiku mohou změnit v hroznou „bestii“ a začít kousat bez zjevné příčiny. Někdy s takovými kousanci musíte dokonce k traumatologovi. Důvody takového kočičího chování ale samozřejmě existují. Pochopíme, proč kočka kouše do rukou a nenechá se hladit, kdy tyto signály nelze ignorovat a jak zvíře odnaučit kousat svého majitele.

Proč kočka kouše ruce a nohy – 7 důvodů

Pokud si kočka kouše ruce (nebo nohy), má to svůj důvod. Například koťata si takto mohou hrát, ale dospělá zvířata se nebudou chovat agresivně jen tak pro nic za nic. Veterináři mají sedm hlavních důvodů tohoto chování:

  • Kočka se bojí nebo je ve stresu

Kočky si zvyknou na rutinu, věci a lidi, takže pokud se něco v jejich prostředí změní, jsou ve stresu a použijí drápy a zuby. Například se v domě objevilo jiné zvíře nebo nový člověk, přestěhovali jste se nebo jste dokonce jen přestěhovali nábytek.

Jakákoli změna kočku zneklidní a vyvolá v ní pocit nebezpečí a strachu – může se schovávat, odmítat pohlazení a nebude váhat kousnout. V takovém případě je důležité zjistit, z čeho může být vaše zvíře vystresované nebo podrážděné, a pokud je to možné, ochránit ho před stresorem.

  • V domě je jen jeden pán a vy to nejste

Kočky si zvyknou na dům, ne na lidi, a považují tento dům za svůj majetek. Existuje dokonce takový vtip: to ne kočky žijí s námi, ale my žijeme s kočkami. Lidi nevnímají jako inteligentní bytosti, ale jako své příbuzné – kočky jsou jim podobné, jen trochu zvláštní. Proto je důležité, aby kočka ukázala, kdo je v domě pánem, a může to udělat po svém – pomocí zubů. Jedním z důvodů, proč kočka svého majitele kouše.

Pokud nechcete chodit neustále pokousaní, pak takové chování kočky zastavte od mala – v žádném případě však nepoužívejte sílu. Stačí, když kočce dáte jasně najevo, že se nenecháte pokousat – ať je to pro ni stopka.

  • Kočka má bolesti

Někdy může být kočičí kousnutí varovným signálem – zvíře se chová agresivně, protože je nemocné. To může vysvětlovat, proč kočka kousne svého majitele – snaží se vám sdělit: „Nedotýkejte se mě, není mi dobře“.

Majitel by se samozřejmě měl pokusit zjistit příčinu onemocnění sám nebo vzít kočku k lékaři, aby včas zahájil léčbu a nedovolil, aby nemoc začala postupovat.

  • Kočka chrání potomky

Dalším možným důvodem, proč kočka kouše, je ochrana koťat. Kočky jsou velmi dobré a starostlivé matky, a dokud jejich mláďata nevyrostou, budou je chránit a nedovolí, aby jim někdo ublížil.

Pokud se tedy i ve vás náhle probudil „mateřský instinkt“ a rozhodli jste se kočce pomoci nakojit děti – zapomeňte na to. S největší pravděpodobností, pokud se pokusíte přiblížit k jejím dětem, vás kočičí máma poškrábe a kousne.

A to je jedna ze sití, kdy vás kočky nevarovaly, že se jim něco nelíbí: bleskurychle se vrhly do akce.

  • Kočka vás má prostě moc ráda

Možná to zní překvapivě, ale zvíře vás může kousnout, protože vás miluje – proto kočka kouše, když ji hladíte, dává tak najevo své city. Tato kousnutí samozřejmě nejsou agresivní, ale spíše lehká. Pokud se vám to ale nelíbí, musíte to kočce dát jasně najevo: například ji přestat hladit.

  • Kočka nekouše – hraje si.

Kočky při hrách velmi často koušou – pronásledují, honí a útočí na svou „kořist“. Tehdy zvířata používají své drápy a zuby. Samozřejmě, že někdy takovou „kořistí“ můžete být i vy – to je jeden z důvodů, proč vás kočka kouše do ruky a drží (nebo do nohy). V takovém případě nedělejte prudké pohyby a nesnažte se ruku nebo nohu vytáhnout – kočka vycítí, že se „kořist“ chce dostat pryč, a jen zatne zuby. Jen číhejte, aby si kočka myslela, že je „kořist“ mrtvá. Nebo kočku odlákejte manévrem – hoďte míček do protějšího rohu místnosti.

Abyste kočku odnaučili kousat, snažte se nehrát si se zvířetem rukama, ale používejte míčky, stuhy, tyče s peřím a jiné hračky.

  • Začalo období páření koček a koťat

Během pohlavního pudu se kočky začínají chovat agresivně, a to i když je hladíte. V takovém období musíte pochopit, že zvířata mají hormony ve hře, takže je lepší je neprovokovat. Kočka vás například může kousnout, pokud se náhle rozhodnete uklidnit její dunění, a kočka může člověka vnímat jako soupeře (vzpomeňte si, že jsme pro kočky příbuzní, jen trochu divní).

V takových chvílích nemůžete kočkám vynadat – nepochopí vás a problém se dá vyřešit kastrací nebo pletením.

Abyste své domácí mazlíčky odnaučili kousat, musíte jim vytvořit co nejbezpečnější prostředí. Najděte si čas na hru s kočkou, abyste uvolnili její energii a respektovali její osobní prostor. Důležité je také dohlížet na jeho zdraví. Pokud je vše v pořádku, ale kočka v kousání přesto pokračuje, můžete vyzkoušet další metody:

  • Naučte kočku reagovat na slovo stop – například řekněte „Ne“;
  • nehrajte si s kočkou rukama;
  • přestaňte s kočkou komunikovat, když kousne, abyste dali najevo, že se vám to nelíbí;
  • neodměňujte kočku po kousnutí pamlsky.

Někdy se také doporučuje vydávat hlasité a nepříjemné zvuky, jakmile vás kočka kousne nebo se o to pokusí – aby to u vašeho mazlíčka vyvolalo nepříjemné asociace.

Již dříve jsme vás informovali o tom, zda kočky dokáží rozpoznat své majitele – co na to říkají odborníci.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog – Mateřská škola B. Martinů

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: