Foto: Open source Zdravé stravování vám může pomoci kontrolovat váhu a předcházet nebo oddálit cukrovku 2. typu
Diabetes typu II se může vyvinout velmi rychle, takže stojí za to zkontrolovat tělo. I při absenci takového onemocnění je nutné pravidelně monitorovat hladinu glykovaného hemoglobinu. RBC-Ukraine uvádí, o jaký druh analýzy se jedná a proč je důležitá.
Co je glykovaný hemoglobin
Analýza ukazuje průměrnou hladinu glukózy v krvi za poslední 3 měsíce. Tento diagnostický test se také nazývá hemoglobin A1c (HbA1c), glykohemoglobin a glykosylovaný hemoglobin.
Hlavním účelem tohoto testu je diagnostikovat diabetes mellitus. Používá se také ke kontrole průběhu onemocnění u diabetiků.
Test A1c je založen na vazbě glukózy na hemoglobin, protein v červených krvinkách (erytrocytech), který přenáší kyslík. V lidském těle se neustále tvoří a odumírají červené krvinky. Životní cyklus červených krvinek je 3 měsíce. Proto indikátor odráží průměrnou hladinu glukózy v krvi za toto období.
Kdo by měl test podstoupit?
Podle endokrinoložky Olesyi Pidmurnyak je analýza nezbytná pro sledování léčby diabetes mellitus a pro diagnostiku diabetes mellitus a dalších poruch metabolismu sacharidů.
Diabetes mellitus II. typu se u člověka s normální glykemickou hladinou rozvíjí postupně. Během jídla glykémie fyziologicky stoupá a po jídle lze posmrtnou glykémii změnit.
V tomto případě dochází k inzulínové rezistenci, která vede ke vzniku diabetes mellitus II.
Ohroženi jsou lidé starší 45 let, kteří mají arteriální hypertenzi, nadváhu, obezitu, onemocnění kardiovaskulárního systému a endokrinní patologie, které vyžadují kontrolu metabolismu sacharidů.
Jak se vyhnout cukrovce II
Jezte zdravě
Zdravé stravování vám může pomoci kontrolovat vaši váhu a předcházet nebo oddálit cukrovku 2. typu. Vybírejte potraviny s nízkým obsahem nasycených tuků, přidaného cukru a sodíku (sůl).
Vyplatí se jíst zeleninu s nízkým obsahem škrobu. Tato zelenina má méně sacharidů, takže nezpůsobuje skoky v krevním cukru (brokolice, mrkev a květák).
Buďte aktivní
Být aktivní může snížit riziko cukrovky 2. typu. Může vám také pomoci zvládnout jakýkoli typ cukrovky. Zaměřte se na alespoň 150 minut týdně středně intenzivní aerobní aktivity, jako je rychlá chůze nebo jízda na kole.