Prozradíme vám, které konzervy jsou nejlepší pro dlouhodobé skladování a jaké další produkty byste měli nakoupit pro případ nouze.
Jaké konzervy a další produkty nakoupit na zimu / koláž , foto depositphotos.com
Češi již třetím rokem žijí ve válečných podmínkách a ani zima 2024-2025 nemusí být jednoduchá. Proto je třeba předem myslet na to, jakými produkty se zásobit na zimu pro případ, že dojde k přerušení dodávek světla nebo vody.
Co si pořídit do zásoby na zimu – seznam nezbytných produktů
Nadcházející zima může být obtížná kvůli ruským útokům na energetickou strukturu Ukrajiny. Pro případ přerušení dodávek elektřiny a vody je proto důležité mít doma dostatečné zásoby potravin a vody. Hlavní pravidlo: potraviny by měly být trvanlivé a skladované bez chlazení. Kromě toho by potraviny měly být výživné a snadno připravitelné. Především vždy kupujte konzervované potraviny.
Jaké konzervy si pořídit do zásoby:
- maso – dušené vepřové, dušené hovězí;
- ryby – libové ryby ve vlastní šťávě nebo oleji;
- zelenina a luštěniny.
Co se týče, které konzervy vydrží nejdélePři nákupu konzervovaných potravin byste se měli vždy podívat na datum spotřeby – to se u jednotlivých konzerv liší:
- průmyslové rybí konzervy v plechovkách mají nejkratší dobu trvanlivosti – 2 roky od data výroby;
- konzervovaná kukuřice, hrách – ve skle lze skladovat 3 roky, v plechovkách – asi 4 roky;
- průmyslové masové konzervy (vepřové, hovězí, skopové) v plechovkách – nejdéle skladovatelné, až 5 let.
Neměli byste si dělat zásoby konzervovaných hub a konzerv s kostmi, protože mají poměrně krátkou trvanlivost.
Důležité je také, aby nebyla narušena těsnost konzerv: při nákupu konzerv je zkontrolujte, zda nejsou promáčklé, prasklé, zrezivělé nebo zda netěsní víčko – pokud něco takového existuje, neměli byste tento výrobek brát.
Pamatujte také na to, že otevřené konzervy by se neměly skladovat v plechovce, protože železo oxiduje – takové výrobky mohou být otrávené. Konzervované potraviny by se po otevření měly přendat do skleněného, keramického nádobí, a pokud lednice nefunguje, je lepší ji neopouštět a ihned sníst.
Co koupit na zimu více:
- strouhanka, chléb, housky, suchary, galetky;
- čokoláda, kozinaki, cukrovinky, halva, ořechy, sušené ovoce, med, kondenzované mléko, cukr;
- čaj, káva.
Můžete si také zakoupit dlouhodobě skladované mléko (ultrapasterizované), případně sušené mléko. Pokud předpokládáte možnost vaření v případě výpadku světla/plynu, měli byste rovněž provést následující kroky Zásobu obilovin, kaší a instantních nudlí., sůl, rostlinný olej nebo sádlo (sádlo vydrží déle).
Nyní můžete také zakoupit Sádlo a stočit ho do sklenic – dříve jsme vám řekli, jak připravit marinované sádlo na zimu. Pokud ho máte kde skladovat, udělejte si zásoby brambory, cibuli, mrkev, česnek a červenou řepu..
Nezapomeňte se zásobit vody – pitné i technické vody: dospělý člověk potřebuje denně asi 3 litry pitné vody a asi 10 litrů technické vody denně. Vodu je třeba skladovat po dobu 72 hodin.