Okno mezi kuchyní a koupelnou v sovětských bytech mělo svůj důvod.
Okno mezi kuchyní a koupelnou ve starých bytech má několik funkcí / foto depositphotos.com
Mnoho lidí, kteří bydlí nebo jen navštívili staré byty postavené v sovětských dobách, se pravděpodobně divilo, k čemu je v takových domech potřeba okno mezi koupelnou a kuchyní. K čemu bylo vyrobeno – to vám řekneme v materiálu.
Proč je v Chruščovce potřeba okno mezi kuchyní a koupelnou – zjevné i ne tak zjevné důvody?
Faktem je, že v bytech v Chruščovce spolu místnosti kuchyně a koupelny vždy sousedily, a proto bylo možné udělat jeden odtok vody a odpadů, aby se ušetřilo. Odpověď na otázku, proč měly sovětské byty v koupelně okno, je celkem logická – bylo to také kvůli úspoře energie. Světlo oknem z kuchyně šlo na záchod nebo do koupelny, čímž odpadla nutnost rozsvěcet žárovku. Navíc při výpadku proudu mohlo takové okno pomoci i s osvětlením.
Existuje také další, méně zřejmý důvod, proč bylo okno mezi koupelnou a kuchyní vytvořeno. Jde o to, že okno do koupelny se v sovětských bytech dělalo jako technický otvor kvůli bezpečnosti. Skrze něj si v případě výbuchu plynu mohla vzniklá vlna najít cestu ven a udržet nosné zdi neporušené.
V roce 2013 se v Praze uskutečnil první ročník konference o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci:
Všimněte si, že okno mezi kuchyní a koupelnou ve Stalince plnilo úplně stejnou funkci, protože tyto byty byly postaveny ve stejné době jako pověstné chruščovovky.
Proč udělali okno mezi koupelnou a záchodem – jednoduché vysvětlení
Odpověď na otázku, proč bylo v koupelně okno na záchod, je také poměrně jednoduchá a docela praktická. Pomáhalo zbavit se vlhkosti a nejrůznějších plísní. Když se v koupelně hromadila pára a vzduch byl extrémně vlhký, bylo možné otevřít vnitřní okno a rychle a účinně vyvětrat.
Již dříve jsme psali o tom, jak se zbavit kondenzace na splachovadle toalety, a vyprávěli jsme, jak takový problém vyřešit.