Když přijde čas na kebab, stojí za to zamyslet se nad tím, zda nepřinese tělu újmu. Odborníci na výživu se shodují, že tento pokrm je zdravý, pokud se jím nepřejídáte.
Je třeba si uvědomit, že šašlik je pro žaludek poměrně „těžké“ jídlo / foto depositphotos.com
Maso – jeden z nejběžnějších produktů pro přípravu různých pokrmů, včetně kebabu. Vzhledem k nástupu poměrně teplého počasí se milovníci kebabu již začali aktivně věnovat jeho přípravě. vám prozradí, jak často můžete kebab jíst.
Již dříve psal, jak připravit kebab v troubě.
Kdo by neměl jíst kebab
Lidé držící dietu by neměli jíst hodně kebabu. Velká porce masa jejich organismus zatíží. Také šašliku by se měli vyhnout lidé s dnou, onemocněním trávicího systému, kardiovaskulárními chorobami. Pokud nemáte jasno, zda můžete šašlik při hypertenzi, pamatujte – ve velmi omezeném množství.
Pokud je kebab vyroben z vepřového masa, nemohou ho jíst hodně lidé s vysokou hladinou cholesterolu.
A jehněčí kebab by neměli jíst lidé s nemocným žaludkem nebo střevy, protože toto maso je poměrně těžko stravitelné.
Odborníci na výživu navíc nedoporučují dávat hodně šašliku dětem do 8 let.
Šašlik – výhody a škody, nce konzumace
Odborníci na výživu pravidelně říkají, co je škodlivé šašlik. Upozorňují, že maso připravené na uhlí by se nemělo zneužívat, aby tělu neškodilo. Kromě toho odborníci doporučují těm, kteří jsou na dietě na pikniku, aby leželi na zelenině. Vláknina totiž zaplní žaludek a nedovolí vám sníst kus kebabu navíc.
Obecně se lidem doporučuje, aby se kebabem nepřejídali, protože jinak se místo požitku můžete dočkat nevolnosti, těžkosti v žaludku a nadýmání.
Zároveň odborníci upozorňují na to, že šašlik je užitečný, pokud není mastný, je správně uvařený a z kvalitního masa.
Jak často můžete jíst kebab – pro milovníky pochoutky na poznámku.
Šiš kebab z červeného masa je lepší jíst maximálně 100 g denně. Častá konzumace takového kebabu může vyvolat vznik rakoviny. Vepřový kebab by se také neměl jíst příliš často a při přípravě je třeba mít na paměti, že vepřové maso by mělo být důkladně propečené.
Obecně však odborníci na výživu upozorňují na to, že při tepelné úpravě kebabu se uvolňují karcinogenní látky. V tomto ohledu se doporučuje jíst kebab maximálně jednou až dvakrát měsíčně.
Která část vepřového masa není vhodná na kebab – rada
Pokud vás čeká piknik a máte objednáno maso na kebab, při výběru si uvědomte, že maso ze zadní části prasete není vhodné. Je tužší a má žíly. Takové maso způsobí, že kebab bude suchý a tuhý.