5 frází, které je důležité říkat dítěti každý den

Děti velmi pozorně vnímají jakákoli slova svých rodičů: ať už jde o pochvalu, nebo nespokojenost. Je důležité volit správná slova a vědět, jaká slova by se dětem říkat neměla, aby jim neublížila.

Co byste měli říkat svým dětem každý den / foto depositphotos.com

Každý rodič sní o tom, aby jeho dítě vyrůstalo zdravé nejen fyzicky, ale i duševně. Za tímto účelem by se v domě měla udržovat atmosféra tepla, lásky a pohody. K dosažení důvěrného vztahu s dítětem pomohou správná slova. Pojďme se společně naučit, co dětem říkat každý den a jaká slova by se dětem říkat neměla.

5 vět, které byste měli říkat svému dítěti

Fráze, které se mají říkat dětem, jsou vlastně elementární. Mnoho dospělých však bohužel kvůli únavě po práci, neustálé zaneprázdněnosti a dalším věcem prostě zapomene svému dítěti říct. Udělejte si čas, popovídejte si s dítětem o tom, jaký mělo den, pochvalte ho za úspěchy a poděkujte mu za pomoc. To určitě pomůže, aby se malý človíček cítil sebejistě a milován.

  • Mám tě rád – pro mnoho dospělých tato věta už nic neznamená, protože je otřepaná a ohraná, ale ne pro dítě. Neváhejte mu říct o svých pocitech.
  • Dokážeš to – to je něco, co by se mělo dětem říkat vždy a téměř každý den. Vždyť každý den děti dělají něco nového pro sebe a potřebují vaši podporu.
  • Věřím ti, věřím ti – tato věta dodá sílu a sebevědomí nejen dětem, ale i dospělým.
  • Děkuji ti za pomoc – po vykonané práci je důležité, aby dítě cítilo, že si jeho snahy někdo všiml. Pochvalte ho a poděkujte mu za jeho snahu, i když se jedná o maličkost.
  • Jsem na tebe pyšný – tato věta dodává dítěti důvěru ve vlastní schopnosti a buduje jeho sebevědomí.

Jaká slova dětem neříkat

„Podívej se, jak je to dítě dobře vychované, a ty ne.“ Nepodceňujte činy svého dítěte a nesrovnávejte je s jinými dětmi. Vaše dítě je jedinečné a nemělo by být jako všichni ostatní.

„Tady jsem ve tvém věku.“ Další věta, která v dítěti vyvolává pocit méněcennosti oproti ostatním.

„Ty to neumíš, nech mě, ať to udělám sám“. Tato věta v dítěti vzbuzuje nevěru. Místo toho nabídněte dítěti pomoc.

Pamatujte, že pokud je dítě úzkostné, uražené nebo rozčilené ze svého neúspěchu, nekárejte ho. Naopak je lepší dítě v takové siti pochválit a věnovat pozornost jeho úspěchům.

Jak se má dítě chovat k dítěti?

Jaká láskyplná slova říkat dítěti

Při rozhovoru s dítětem neváhejte používat zdrobněliny a láskyplné tvary slov. Ano, jste velký, vážný a dospělý člověk, ale dítě je malé a bezbranné. Je důležité, aby cítilo vaši něžnost.

Dovolte svým dětem, aby v jejich oslovení slyšely takovéto epitety: zlatíčko, oblíbený, zlatý, diamantový, miláček, sluníčko, krásný, jsi moje sluníčko, moje maličká, moje hodná holčička atd.

Při rozhovoru s dítětem je také důležité mluvit klidným a laskavým tónem hlasu. Dítě pozná rozzlobený a podrážděný tón rodiče, který nelze skrýt za žádná láskyplná slova.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog – Mateřská škola B. Martinů

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: