Proč byste měli v horku pít horký čaj: zapamatujte si to jednou provždy

Lékaři vysvětlili, proč byste v horku měli pít raději horký čaj než studenou vodu a co byste nikdy neměli pít na zahnání žízně.

Proč byste měli v horku pít horký čaj / depositphotos.com

V horku je otázka žízně aktuálnější než kdy jindy. Tělo ztrácí vodu velmi rychle, a aby nedošlo k dehydrataci, je třeba zásoby vody doplňovat. Používají se sladké limonády, kvas, limonády a další nápoje – a čím chladnější, tím lepší. Ale právě ty v horkém počasí pít nežádoucí, ale horký čaj – velmi potřebné. Povíme vám, co se stane, když budete v horku pít horký čaj, a proč byste neměli pít studenou vodu.

Proč pít horký čaj v horku

Horký čaj je nejlepším nápojem pro zahnání žízně. Pijí ho obyvatelé horkých zemí střední Asie, kde je teplota vzduchu mnohem vyšší než u nás. Na první pohled by se zdálo, že je to absurdní – u nás už je horko a čaj je také horký. Ale existuje celkem logické vysvětlení, proč byste měli v horku pít horký čaj.

Jak ukázaly studie, horký čaj výrazně zlepšuje pohodu i v těch největších vedrech. Nejenže hasí žízeň a doplňuje vodu v těle, ale také rozšiřuje cévy a zvyšuje pocení. Po šálku horkého čaje je vám horko – tělo začne aktivně produkovat pot, ten se odpařuje z povrchu kůže a ochlazuje tělo.

Polyfenoly obsažené v čaji navíc pomáhají normalizovat krevní tlak, který je v horkém počasí často nestabilní.

Zároveň platí, že pití studené vody v horkém počasí není nutné, varují lékaři. Když se studená tekutina dostane do těla, snaží se ho zahřát, to znamená, že místo aby se ochlazovala, začne se zahřívat. Zvláště nebezpečné je pít příliš studenou vodu v horku lidem, kteří mají problémy se srdcem – může to vyvolat srdeční arytmii a způsobit prudký spasmus cév, což může způsobit infarkt. Studené nápoje navíc zvyšují riziko vzniku bolesti v krku a bronchitidy.

Místo černého čaje můžete v teple pít také zelený nebo bylinkový čaj, stejně jako v malém množství minerální vodu, neslazený kompot, jitrocel, ale lepší je stále čistý a pokojové teploty. K uhašení žízně se hodí také kysané mléčné výrobky: kefír, rjaženka, ajran.

Norma tekutin na den pro člověka v normálních podmínkách – 30 ml na 1 kg lidské hmotnosti. V horkém počasí by se toto množství mělo zvýšit o 20-30 %.

Co v horku nepít

V horkém počasí byste se měli vyvarovat:

  • sladkým limonádám;
  • koncentrované džusy;
  • káva – zvyšuje riziko dehydratace;
  • alkohol.

S alkoholem byste měli být obzvláště opatrní – narušuje termoregulaci v těle, silně zatěžuje kardiovaskulární systém a podporuje vylučování tekutin. Pití alkoholu v horku je proto spojeno s vážnými zdravotními komplikacemi.

Již dříve jsme vás informovali o tom, jak nebezpečné jsou úpal a úžeh – jak je rozpoznat a poskytnout první pomoc.

Možná vás budou zajímat také novinky:

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog – Mateřská škola B. Martinů

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: