Zjistěte, k čemu je červená řepa dobrá a komu může uškodit.
K čemu je užitečná červená řepa / depositphotos.com
Červená řepa je zelenina s dávnou historií. Obsahuje mnoho vitaminů a stopových prvků, je považována za jednu z nejoblíbenějších a je ceněna pro své výživové a léčivé vlastnosti. Ukazuje se však, že červená řepa není vhodná pro každého – někteří lidé ji musí jíst opatrně, nebo dokonce odmítají pokrmy s touto zeleninou. Jaké jsou výhody a škody hlavní složky boršče – nám řekněte v materiálu.
Červená řepa – prospěšnost zeleniny
Červená řepa se pěstovala již před 4 tisíci lety ve Středomoří. Jako první ji ocenili Římané, kteří zpočátku jedli pouze nať a teprve po čase samotnou kořenovou zeleninu, ale už tehdy ji považovali za velmi užitečnou. K nám se řepa dostala z Byzance, asi v 10. století, a postupem času se stala jednou z hlavních ingrediencí boršče.
Červená řepa obsahuje vitaminy A a C, skupinu B, kyselinu listovou, jód, bór, mangan a také draslík a železo. Tato zelenina je také vynikajícím zdrojem vlákniny a je také nízkokalorická (ve 100 g syrové červené řepy – 43 kcal). Tím však výhody červené řepy nekončí, zaměřme se na ty hlavní:
- Červená řepa je bohatá na antioxidanty
Ty chrání zdravé tělesné buňky před útoky volných radikálů, posilují imunitní systém a pomáhají v boji proti nachlazení. Nejsilnějším antioxidantem červené řepy je betain, přírodní barvivo, kterému červená řepa vděčí za svou barvu.
- Červená řepa – přínos pro střeva
Červená řepa obsahuje hodně vlákniny, která podporuje dobré trávení a zasycení (užitečné pro ty, kteří hubnou). Tato zelenina také podporuje optimální střevní mikroflóru a červená řepa se používá jako prevence zácpy.
- Červená řepa na krevní tlak a infarkt
Zelenina obsahuje soli kyseliny dusičné – dusičnany. Ty se po vstupu do těla přeměňují na oxid dusnatý, který rozšiřuje stěny cév a snižuje krevní tlak. Studie také prokázaly, že pokud budete pravidelně jíst červenou řepu, můžete snížit riziko infarktu.
- Červená řepa – výhody pro ženy
Mangan, železo a bór obsažené v červené řepě podporují krvetvorbu – tvorbu nových krvinek. Proto je červená řepa užitečná pro ženy během menstre – k obnovení krevních ztrát v těle. Zelenina je užitečná také pro ženy v menopauze, pomáhá obnovit hormonální pozadí a při mastitidě se doporučuje červená řepa jíst s medem.
- Červená řepa – přínos pro játra
Antioxidant betain, o kterém jsme hovořili dříve, také podporuje zdraví jater – chrání je před obezitou a urychluje opravu jejich buněk poškozených toxiny.
Vařená červená řepa – přínosy
Jaká řepa je užitečnější – vařená nebo syrová? Většinu vlastností, které má syrová řepa – jejich přínosy jsou zřejmé, si zachovává i vařená zelenina, i když v procesu vaření ztrácí část vitaminů.
Vařená řepa se doporučuje při onemocnění trávicího traktu – obsahuje méně kyselin, které dráždí střeva. Pro zachování většího množství prospěšných látek se doporučuje vařit červenou řepu do al dente – tak, aby zůstala mírně přirozeně křupavá.
Kdo by červenou řepu jíst neměl
Červená řepa má řadu omezení a kontraindikací. Tuto zeleninu byste neměli konzumovat:
- Červená řepa obsahuje oxaláty (soli kyseliny šťavelové), které vyvolávají tvorbu kamenů v močových a žlučových cestách;
- cukrovka – červená řepa má vysoký glykemický index a obsahuje velké množství cukru;
- při gastrointestinálních onemocněních – užívejte opatrně, protože zelenina má projímavý účinek a je kontraindikována u osob se syndromem dráždivého tračníku a průjmem;
- při hypotenzi – je vhodné se mírnit, protože velká porce červené řepy může způsobit prudký pokles krevního tlaku.
Pokud nemáte žádné kontraindikace, můžete červenou řepu bez obav zařadit do svého jídelníčku.
Kolik červené řepy můžete denně sníst
Denní porce červené řepy pro zdravého člověka je 100-200 g denně a lze ji konzumovat v jakékoli formě.
Někdy se objevuje otázka, proč se červená řepa nemůže jíst večer – dlouho se tato zelenina, která obsahuje hodně cukrů, nepovažovala za vhodnou pro hubnoucí. Ve skutečnosti to však není pravda – červená řepa na noc neškodí. Hlavní je konzumovat ji nejpozději 2 hodiny před spaním. Zelenina k večeři mimo jiné pomáhá zmírnit následky celodenního stresu a usnout.
Již dříve jsme vám řekli, jak je meloun užitečný a kolik ho můžete za den sníst.