Nekupujte ji z druhé ruky: bude trvat dlouho, než se zahojí.

Některé skupiny zboží by se neměly kupovat z druhé ruky, většinou se týkají hygieny.

Některé věci se v second handech koupit nedají / foto depositphotos.com

Second hand – výhodné místo, kde můžete levně, a pokud máte štěstí, tak i stylově, obnovit svůj šatník. Je však důležité si uvědomit, že ne všechny kategorie věcí by se měly nakupovat na těchto místech.

Pojďme se dozvědět, jaké věci je v second handech přísně zakázáno kupovat a zda se nákupem takového oblečení můžete nakazit nějakou nemocí.

Mimochodem, dříve informoval o tom, jak se zbavit cizí energie na oblečení.

Co byste neměli kupovat v obchodech s použitým zbožím

Věci, které se dostanou do této rozpočtové kategorie obchodů, musí před prodejem nutně projít tepelnou a/nebo chemickou úpravou. Ale ani to ne vždy pomůže.

Sestavili jsme seznam zboží, kterému byste se měli vyhnout při nákupu v obchodech „z druhé ruky“:

  • Spodní prádlo. Jedná se o velmi osobní kategorii a nošení cizího spodního prádla je přinejmenším nepříjemné. I po zpracování na nich mohou zůstat stopy používání, a dokonce i bakterie. Navíc není těžké sehnat levné, kvalitní, ale nové spodní prádlo. Totéž platí pro ponožky, plavky, termoprádlo, punčocháče atd.
  • Sportovní oblečení. Takové zboží lidé obvykle používají při různých aktivitách, při kterých se vydatně potí. A tento pot zůstává na tkanině. Ano, před odesláním na pult „second handu“ se věci vyperou a vydezinfikují, ale stopy aktivního používání mohou stále zůstat. Kromě toho se „sportovní oblečení“ může po nošení předchůdce zdeformovat a ztratit své původní vlastnosti.
  • Klobouky. Své klobouky, čepice, kšiltovky a další podobné předměty perete a čistíte poměrně zřídka, že? U předmětů z druhé ruky je nepravděpodobné, že by byly prány častěji. Takže uvnitř můžete najít známky používání. A nezapomeňte, že předchozí majitel může mít lupy, nebo dokonce pedikulózu (jednoduše řečeno vši). Je nepravděpodobné, že byste je potřebovali.
  • Zimní svrchní oblečení. Neobjevná kategorie věcí má však své nce. Spočívají v tom, že tepelná úprava může způsobit nepoužitelnost péřových a foukaných bund: teplá náplň se shlukne do chuchvalců a věc prostě přestane plnit svůj hlavní úkol – v zimě vás zahřát. A takové oblečení si také může po dlouhou dobu zachovat zápach z druhé ruky.
  • Kosmetika a doplňky pro líčení. Kosmetika je jednoduchá – má své vlastní datum spotřeby a pravidla skladování a otevřené tuby a nádobky jsou ještě menší a tvrdší. Štětce a další odličovací houbičky zanechávají částečky kůže předchozího majitele a bakterie.
  • Hračky. Měkcí plyšoví medvídci a podobné předměty mohou být útočištěm štěnic nebo plísní. Tvrdé hračky mají na sobě zárodky, uvnitř mohou být stejné plísně a někdy jsou poškozené. A vzpomínáte si, že děti si často strkají hračky do pusy, že?
  • Vlněné oblečení. Takové věci vyžadují zvláštní péči a ne každý „secondhand“ ji může poskytnout. Může se stát, že věc bude buď nedostatečně vypraná a místo toho dodatečně ošetřená „chemií“, nebo zcela ztratí svůj vzhled a schopnost zahřát nového majitele.

Existují kategorie věcí, které by se v second handu kupovat neměly / foto depositphotos.comExistují kategorie věcí, které se v second handech nekupují / foto depositphotos.com

Nemoci z druhé ruky – šokující pravda nebo mýtus

Jako jeden z důvodů, proč byste neměli kupovat věci z druhé ruky, se často uvádí možnost přenosu nemocí prostřednictvím oblečení. Je tomu však skutečně tak?

Již jsme se zmínili, že špatně ošetřené čepice mohou být napadeny všenkami a plyšové hračky vesele obývají štěnice. A i když se vředy, jako je svrab a pedikulóza, přenášejí látkou, díky chemicky ošetřenému oblečení se to pravděpodobně nestane.

Co dalšího ale můžete v second handu pořídit? Podle dermatologů je získání infekce prostřednictvím oblečení z druhé ruky nepravděpodobné. Je však pravděpodobnější, že se nakazíte plísňovou infekcí – spory plísní jsou velmi odolné. To platí zejména při nákupu obuvi (a ponožek, vzpomínáte na spodní prádlo?).

Plísně můžete chytit prostřednictvím obuvi z druhé ruky / foto depositphotos.comPlísně můžete chytit i přes boty z druhé ruky / foto depositphotos.com

Odborníci na infekční choroby upozorňují, že většina původců infekčních onemocnění je v prostředí nestabilní a rychle odumírá. Existují však takové, které mohou být ve vláknech tkáně, a zabít je není tak snadné. Mluvíme například o virové hepatitidě typu B, záškrtu, tuberkulóze, plísňových onemocněních. Přežívají při nízkých teplotách a vydrží i několik minut varu. Oděvy v second handech by proto měly být podrobeny specializovanému chemickému čištění za použití dezinfekčních prostředků.

Ještě ošetřené různými „chemikáliemi“ může oblečení vyvolat alergické reakce. K dezinfekci oděvů z druhé ruky se obvykle používají dostupné a levné látky – formaldehyd nebo metylbromid. Jedná se o toxické látky se specifickým aroma (samotný zápach „second handu“), které mohou způsobit podráždění kůže, sliznic, dýchacích cest nebo vést k mnohem neblahším následkům.

V každém případě se můžete chránit, pokud své oblečení po nákupu v second handu znovu důkladně vyperete a případně odnesete do čistírny.

K dezinfekci použitého oblečení se obvykle používá formaldehyd nebo methylbromid / foto depositphotos.comK dezinfekci použitých věcí se obvykle používá formaldehyd nebo methylbromid / foto depositphotos.com

Proč nemůžete nosit věci z druhé ruky – věštby a esoterika

Zastavme se ještě chvíli u mystických důvodů, proč někteří lidé tvrdí, že nelze nosit oblečení z druhé ruky.

Podle esoteriků jsou věci „napuštěny“ energií svého majitele a ta se snadno přenáší na nového majitele. A může to být negativní energie, která budoucímu majiteli přinese jen neštěstí.

Proto se nedoporučuje kupovat takové věci „z druhé ruky“:

  • zrcadla a nábytek s nimi,
  • hodiny,
  • šperky a další ozdoby,
  • panenky.

Odborníci v této oblasti již dlouho tvrdí, že zrcadla hrají roli portálů mezi naším a nadpozemským světem, jsou schopna absorbovat negativní lidskou energii.

Esoterici nedoporučují kupovat hodinky, zrcátka a šperky z druhé ruky / foto depositphotos.comEzoterici nedoporučují kupovat hodinky, zrcátka, šperky z druhé ruky / foto depositphotos.com

Přitom hodinky a šperky jsou jakýmsi uchovatelem vzpomínek na svého majitele. A mohou přenášet špatnou energii a s ní smůlu, nemoci, problémy z bývalého majitele na nového. Panenky jsou často používány k odlévání kořisti a jiným čarodějným úkonům a je nepravděpodobné, že byste se v obchodech s použitým zbožím dozvěděli historii „Barbie“.

A přestože esoterici ze stejných důvodů zakazují nosit oblečení mrtvých lidí, řeči o věcech z druhé ruky od mrtvých lidí jsou spíše mýtem. Na našem trhu pochází většina obnošeného oblečení z Evropy. Tam je sotva tolik mrtvých lidí, kolik se k nám vozí oblečení, že?

Možná vás budou zajímat také zprávy:

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog – Mateřská škola B. Martinů

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: