Moniliáza ovocných stromů může zničit celou úrodu, proto byste měli na jaře zahradu proti houbě ošetřit.
Monilióza na meruňkách / foto depositphotos.com
Monilióza je oblíbené houbové onemocnění peckovin. Houba přezimuje na stromě a na jaře se rychle šíří na plody. Příznaky moniliózy viděl alespoň jednou každý – plody jsou hnědé a měkké, pokryté bílými tečkami a listy hnědnou a vadnou. Abychom ochránili úrodu před touto nebezpečnou chorobou, ošetřujeme zahradu na jaře, než se objeví první plody.
Dříve jsme vám řekli, jak zlepšit klíčivost semen, pokud plánujete vysadit sazenice.
Jak na jaře ošetřit stromy proti monilióze
Ošetření proti chorobě se provádí před objevením prvních květů. Na jaře je nutné zkontrolovat zahradu a odříznout všechny nemocné a suché větve, stejně jako +10 cm zdravé plochy. Odřezky by měly být spáleny.
Před květem je třeba zahradu postříkat speciálními fungicidy účinnými proti monilióze. K tomuto účelu lze v agroobchodě zakoupit přípravky Topsin-M, Horus nebo Mycosan-B, případně 1% směs Bordeaux. Přečtěte si návod na přípravku, za jakého počasí je možné postřik provádět.
Podruhé se stromy postříkají stejným přípravkem po objevení prvních květů. A potřetí, pokud je to žádoucí, lze zahradu ošetřit na podzim po sklizni.
Také k ochraně zahrady před houbami pomůže bělení stromů na jaře. Do bělidla přidejte fungicid a naneste ho na stromy. Z fungicidů se do bělidla nejčastěji přidává síran měďnatý.
Prevence moniliózy
Chcete-li stromy ochránit před houbou, nesázejte je příliš blízko sebe. Mezi jednotlivými výsadbami dodržujte vzdálenost alespoň 4 metry. Před zimováním nezapomeňte odstranit všechny plody a každý podzim zryjte půdu v blízkosti stromu.
Abyste se vyhnuli budoucím problémům s moniliózou, můžete si koupit speciální odrůdy stromů, které jsou vůči této chorobě odolné.