Poradíme vám, co přidávat do vody, aby se nezkazila, a jak správně skladovat vodu doma v případě nouze.
Jak čistit vodu na pití – tipy / depositphotos.com
Časté ostřelování, nedostatek elektřiny a ničení kritické infrastruktury vedou k tomu, že Češi zůstávají bez důležitých civilizačních vymožeností – světla a vody. Málokdo žijící v naší zemi si nedělá zásoby vody, ale i při takovém zvyku je důležité vědět, jak s vodou dlouhodobě šetřit, abychom v případě nouze nezůstali bez ní.
V čem doma uchovávat pitnou vodu – možnosti
Pokud s vámi žijí starší lidé nebo malé děti, nebudou schopni zvednout obrovský barel s vodou, takže potřebujete menší nádobu.
Při vytváření zásob vody je třeba mít na paměti několik důležitých pravidel:
- Vybírejte si nádoby z plastu vhodného pro potraviny nebo nádoby určené k uchovávání dešťové vody;
- používejte průhledné nádoby;
- jak skladovat vodu z vodovodu – mimo dosah světla a jakýchkoli chemických zdrojů kontaminace;
- v zimě ji nikdy neskladujte venku – pokud zamrzne a v domě není teplo, nebudete ji moci rozmrazit.
Je také důležité si uvědomit, jak dlouho můžete balenou vodu skladovat – pokud ji hodláte skladovat déle než 6 měsíců, bude třeba vodu přečistit. Pokud toho nejste schopni, počítejte s tím, že po šesti měsících bude nutné vodu vyměnit.
Dlouhodobé skladování vody z vodovodu – zvažte své potřeby
Než naplníte všechny nádrže na vodu, stojí za to spočítat, kolik vody vaše rodina spotřebuje. Podle obecně uznávaných norem je to:
- 3 litry denně na pití;
- 4 litry denně – pro hygienické procedury;
- 15-25 litrů denně – toaleta, mytí rukou, sprchování, další hygienické procedury;
- pro domácí zvířata – podle potřeby.
V posledním pododstavci není uveden přesný údaj, protože množství potřebné vody závisí na velikosti vašeho zvířete a jeho potřebách. Je také třeba mít na paměti, že uvedené sazby platí pro 1 dospělou osobu. Pokud jsou ve vaší rodině kojenci, starší lidé, těhotné ženy, pacienti upoutaní na lůžko atd. je třeba normu zdvojnásobit a je lepší se zaměřit na potřeby jednotlivých osob.
Jak čistit vodu na pití – bezpečné metody
Ne všechna voda, kterou nasbíráte, bude vhodná k pití, zejména pokud byla skladována dostatečně dlouho. Abyste mohli vodu vyčistit a následně ji použít k pití nebo vaření, existují dvě účinné metody.
Aktivní uhlí
Tento známý prostředek pomůže neutralizovat nepříjemný zápach a chuť vody z kohoutku a odstraní všechny škodlivé chemické přísady. Technologie čištění je následující:
- Vezměte gázu a zabalte do ní několik tablet aktivního uhlí;
- tento zábal položte na dno nádoby s vodou;
- počkejte 8-10 hodin a gázu vyjměte.
Po uplynutí uvedené doby uvidíte, že voda je zcela vyčištěná, neutrální chuti a bezpečná k pití.
Stříbro
Obyčejné stříbrné nádobí nebo stříbrné šperky jsou také vynikajícím čističem vody. Tento kov má úžasné baktericidní vlastnosti, takže tuto metodu lze bezpochyby použít.
K čištění vody stříbrem je třeba na dno nádoby vhodit jakýkoli stříbrný předmět – lžičku, prsten nebo jinou věc – a nechat ho tam přes noc. Během této doby se ionty stříbra postarají o úplné vyčištění vody.