Když zhasne světlo, mnoho Ukrajinců používá různé generátory.
Co lze a nelze připojit ke generátoru – seznam / koláž , foto depositphotos.com
Hodinové výpadky proudu připravují ukrajinské občany o plnohodnotný život – navíc se kvůli neustálému kolísání napětí často porouchávají domácí spotřebiče. zjistil, co by se nemělo dělat s generátorem a jaké přístroje je lepší přes něj nezapínat.
Co by se nemělo připojovat ke generátoru – seznam zařízení
Mezi nejdůležitější spotřebiče patří pro mnoho lidí lednička, pračka, televizor a počítač. To jsou spotřebiče, které chcete používat i při výpadku proudu. Je však skutečně možné připojit televizor ke generátoru?
Odborníci tvrdí, že televizory и počítače patří mezi typy zařízení s citlivou elektronikou, která nemusí přežít přepětí. Vzhledem k tomu, že generátory nejčastěji používají střídavý proud (velmi nestabilní ve srovnání s proudem tekoucím vodiči v domácí zásuvce), hrozí bez stabilizátoru poškození zařízení.
Bohužel odpověď na otázku, zda můžete zapojit do sítě chladničku ke generátoru, totéž – tento typ zařízení je také citlivý a vyžaduje stálý přívod stabilního proudu.
Rovněž se nedoporučuje používat generátor k napájení průmyslových ohřívačů a elektrických sporáků – tj. zařízení, která potřebují vysoký výkon. Většina generátorů má přece jen omezený výkon, a pokud je budete příliš zatěžovat, dříve nebo později váš pomocník při práci jednoduše vyhoří. Totéž platí pro zařízení s elektromotory (Řetězové pily, elektrické pily a elektrické vrtačky) – jejich připojení velmi často způsobí přepětí. Pokud jsou takové „výbuchy“ příliš silné a příliš časté, selže i generátor.
Samostatným typem zařízení je např. spotřebiče, které nemají vestavěnou ochranu proti přetížení a které jsou příliš citlivé.. V prvním případě (pokud je ochrana přítomna) se zařízení jednoduše vypne, pokud „zjistí“, že dostává více energie, než potřebuje k běžnému provozu. V případě, že taková funkce není, zařízení přijme proud, přehřeje se a pracuje v zesíleném režimu, ale ne dlouho – dříve nebo později se porouchá.
S citlivostí je vše složitější – existují zařízení s teplotními čidly, různými časovači a podobně – nakonfigurovaná pouze pro práci ze sítě 220 V. Pokud takové spotřebiče připojíte k „agresivnímu“ generátoru, nebudou pracovat správně nebo úplně shoří.
Co lze připojit k benzínovému generátoru
Pokud si takové zařízení plánujete pořídit jen proto, abyste si zajistili civilizační výhody, myslete na napájení. Pro byt zpravidla stačí generátor o výkonu 1 nebo 3 kW.
Co lze připojit ke generátoru o výkonu 1 kW, je lednička a osvětlení, pravděpodobně i televize. Takový malý spotřebič si nemůže vzít o moc víc.
Pokud vám to nestačí, vezměte si generátor o výkonu 3 kW – to je nejlepší volba pro městský byt, soukromý dům nebo letní chatu. Lze ho k němu připojit:
- Chladnička (do 250 W).
- Počítač a notebook (až 600 W).
- Televizor (až 200 wattů).
- Mikrovlnná trouba (až 1000 wattů).
Nezapomeňte, že ke generátoru o výkonu 3 kW mohou být současně připojeny 3 domácí spotřebiče s malou a střední spotřebou elektřiny. Pokud potřebujete provozovat například ledničku, počítač a někdy i nabíječku telefonu, bude vám 3 kW generátor stačit.
Proč nelze ke generátoru připojit stabilizátor
Stabilizátor napětí je nezbytný k zajištění rovnoměrného napájení všech spotřebičů. Co byste u benzinového nebo dieselového generátoru neměli dělat, je používat za ním stabilizátor. Pokud tak učiníte, generátor se vypne nebo jeho AVR shoří, ještě lépe – ochranné zařízení se porouchá. Pokud je tedy potřeba použít stabilizátor, dodržujte posloupnost úkonů.
Je třeba si uvědomit, že takové „tance s tamburínou“ jsou potřeba nejčastěji pro dieselové a benzínové generátory – invertorové generátory jsou v tomto smyslu mnohem modernější a nevyžadují další možnosti, ale stojí 2-3krát více a na ukrajinském trhu byly nedostatkové.