Je důležité vědět, proč byste neměli používat prodlužovací kabel k zapojení některých spotřebičů.
Tipy, které spotřebiče by neměly být připojeny přes prodlužovací kabel / foto depositphotos.com
Každý z nás každý den používá v běžném životě různé spotřebiče a zařízení. A v některých sitích musíme kvůli pohodlí používat prodlužovací šňůry. Ale ne ve všech sitích je to při zapínání spotřebičů dovoleno. V jakém případě je zakázáno používat prodlužovací šňůru – to vám řekneme v materiálu.
Jaké spotřebiče by se neměly připojovat přes prodlužovací kabel – neudělejte chybu
V první řadě je důležité si uvědomit, že všechny prodlužovací šňůry mají svá provozní omezení. Mohou být přetížené, což může vést k přehřátí, zkratu nebo dokonce požáru. Zvláště se toto riziko zvyšuje u levných modelů. Odpovězme si tedy na otázku, zda můžete zapnout chladničku prostřednictvím prodlužovacího kabelu, a uveďme také seznam dalších spotřebičů, které je zakázáno tímto způsobem používat. Lze je rozdělit do kategorií:
- Především se jedná o výkonné domácí spotřebiče, které se vyznačují vysokou spotřebou elektrické energie. Často kladenou otázkou je, zda je možné připojit tzv. chladničky přes prodlužovací kabel je přísně zakázáno, protože pracuje nepřetržitě a může se kdykoli přehřát. Dalším bodem je, zda můžete připojit Mikrovlnné trouby přes prodlužovací kabel, také ne – z důvodu možného přetížení nosiče. Pokračujme dále: je možné pračka Pračku není možné připojit přes prodlužovací kabel – opět proto, že při zapnutém režimu ohřevu vody spotřebovává obrovské množství energie, stejně jako pračka. Myčka nádobí. To může způsobit přehřátí a poruchu zařízení. Je relevantní otázkou, zda lze připojit tzv. ohřívač přes prodlužovací kabel, má také negativní odezvu. Je o nich známo, že „žerou“ hodně elektřiny, což může způsobit přehřátí a požár. Totéž lze říci o elektrických sporácích. Kávovary, rychlovarné konvice a topinkovače by také neměly být připojeny přes prodlužovací kabel.
- Do další kategorie patří spotřebiče, které mají vysoký rozběhový proud a při zapnutí spotřebovávají velké množství elektrické energie. Patří sem např. klimatizace, kompresory a svářečky.které mohou způsobit přetížení prodlužovacího kabelu.
- Nedoporučuje se také připojovat zařízení, která jsou citlivá na stabilitu napájení, jako např. počítačová, televizní a zvuková zařízení. V důsledku kolísání napětí během používání nemusí správně fungovat nebo mohou dokonce selhat. Proto musí být připojeny přímo do elektrické zásuvky.
Další často kladenou otázkou je, zda lze nabíjet tzv. telefon přes prodlužovací kabel. K tomuto účelu je lepší používat přepěťové ochrany, které odstraňují faktor kolísání napětí, které může poškodit baterii nebo dokonce mikročipy v telefonu.
V případě, že se jedná o zařízení, které je v rozporu se zákonem o elektronických komunikacích, je nutné, abyste se s ním seznámili:
Důležitým důvodem, proč byste neměli používat prodlužovací šňůru, je také to, že je velmi nebezpečné ji provozovat, pokud je šňůra, zástrčka nebo kryt poškozený, nebezpečné jsou také uvolněné kontaktní svorky. Kromě toho je třeba dbát na to, aby se v případě, že se jedná o zásuvku, která je v rozvodné síti, neprováděly žádné změny, je zakázáno připojovat jednu prodlužovací šňůru k jiné prodlužovací šňůře.To může způsobit okamžité přetížení a požár.
Již dříve jsme psali, jaká je dobrá nabíjecí stanice, kromě EcoFlow a Bluetti.
Škoda, že autor článku neuvádí která ČSN, vyhláška, či dokonce zákon zakazuje v článku uvedená připojení! Jedině nastavování prodlužovaček by se nemělo dělat a to z důvodu většího přechodového odporu. Na každé prodlužovačce je uveden maximální zatěžování proud, ten se nesmí překročit, ale to je jediné omezení, kromě toho, že se nesmí zasahovat do zapojení.
Neni uvedeno nic, protoze je to blabol
Autor článku, by zasloužil pověsit za šourek do průvanu. Zjevně nemá o elektřině ani páru. Ty jeho žvásty jsem nedokázal ani dočíst do konce.
To je zase vyblitek….
Standardně bývá na prodlužovacích kabelech napsaná Wattáž, ta by se neměla překračovat, v případě překročení hrozí zahřátí kabelu, nicméně pokud máme vše v pořádku, a na kabelu je Wattáž 3680w, tak při překročení by měl spadnout jistič…. Protože to je hodnota vyšší než 16A. (vycházíme li z toho, že 16A je standardní jištění zásuvky připojený s 2,5mm2 kabelem)
Takže příště bych napsal lepší článek o prodlužovacích kabelech, a o jejich používání, mám 4 roky na prodlužovacím kabelu lednici, a není žádný problém, protože při spotřebě 0,4kWh za 24h, vychází spotřeba někde kolem 160W, takže by se to dalo napájet kabelem od reproduktorů…..
Příště si nastudujte kloudny data a normy, protože nejsem elektrikář a ještě bych tu mohl psát hodiny v čem všem nemáte pravdu…….
Tento článek je nesmysl.
Autor článku je blb. Já taky, omylem jsem klepnul na víc hvězdiček a možná se to započetlo.
Článek o houně.
Vše vyjmenované mám přez prodluzky zapnuté roky.
Je to jen strojově přeložený článek že že zahraniční. Bůhví jak tam to mají. Btw: viděl někdo elektrické instalace v Indii nebo jinde v Asii?
Proč psal tak dlouho když vše musí mít svou zasuvku?
To jsou bláboly, kolik má autor doma zásuvek ?
Tak to už jsem asi několikrát vyhořel…. Hlavně u svářečky kterou když potřebuji na zahradě válí mi přez 50 metrů prodlužovací kabel…..
Tohle vždy píše ten kdo tomu nerozumí ale chce tomu rozumět ale také se zviditelnit a to je u nás v České republice skoro každý protože v tomhle jsme nejlepší na světě vytahování se nad druhými.
Takže vlastně nemůžu připojit přes prodlužovací kabel nic. Ale já mám ve starém domě ,kde je všude v místnosti jen jedna zásuvka ,takže co zbývá ?
Tak toto je slusny tydyt, protoze o zematu nema ani sajn my mame pripojene leta letouci na prodluzovackach skoro vse a naprosto vse bez problemu
Poprosil bych autora, aby nepsal o věcech, kterým nerozumí, jako například elektřině. Děkuji