Hlavní věc, kterou tato studie ukazuje, je, že běžný názor, že osm sklenic vody denně je pro většinu lidí pravděpodobně nadhodnocený.
Vědci revidovali denní normu spotřeby vody foto depositphotos.com
Vědci z Aberdeenské univerzity ve Skotsku zjistili, že doporučená norma dvou litrů vody denně může být nadměrná.
Skotští vědci upozorňují, že přibližně polovina denního příjmu tekutin pochází z potravy, takže pití takového množství čisté vody není nutné. Nyní na základě rozsáhlé studie doporučují vypít 1,5-1,8 litru denně, uvádí BBC.
Profesor John Speakman, jeden z autorů studie, uvedl: „V současné době je třeba počítat s tím, že lidé budou pít více vody, než je obvyklé: „Původní měření denní potřeby dvou litrů je výsledkem malé chyby. Voda, kterou bychom měli pít, je rozdíl mezi naší celkovou denní potřebou a tím, co získáme z potravy.“
Tekutiny získané s jídlem se měřily tak, že se lidé ptali, kolik toho snědli. Lidé však mají tendenci říkat, že jedí méně, než ve skutečnosti, takže ve výpočtu vzniká chyba a množství vody, které byste měli vypít, je nadhodnocené,“ vysvětlil Speakman.
Jaké množství vody je třeba vypít?
V nové studii však byl obrat vody v lidském těle vypočítán přesněji pomocí technologie využívající stabilní izotopy.
Studie se zúčastnilo 5 604 lidí z 23 zemí ve věku od osmi dnů do 96 let. Účastníci experimentu vypili sklenici vody, ve které byla část molekul vodíku nahrazena stabilním izotopem deuteria. Deuterium vzniká v lidském těle a je zcela neškodné.
Rychlost, s jakou se deuterium z těla účastníků studie uvolňovalo, byla použita k měření rychlosti výměny vody v jejich těle. Tato rychlost je u všech lidí různá, a proto je přesná denní dávka vody u každého člověka jiná. Například voda v těle se rychleji obnovuje u těch, kteří žijí v horkém a vlhkém podnebí, ve vysokých horách, dále u sportovců, těhotných a kojících žen.
Nejdůležitějším faktorem určujícím rychlost výměny vody v těle je množství vydané energie. Nejvyšší je u mužů ve věku 20-35 let, z jejichž těla denně odejde v průměru 4,2 litru vody.
S věkem se tento objem snižuje a u mužů ve věku 90 let klesá na přibližně 2,5 litru.
V případě žen ve věku 20-40 let hovoříme o 3,3 litrech vody denně a do 90 let jejich denní objem tělesných tekutin klesá na 2,5 litru.
Nicméně to, že vaše tělo denně ztratí 4,2 litru vody, neznamená, že musíte vypít stejné množství, uvedl profesor Speakman.
„Ve skutečnosti byste měli vypít 3,6 litru. Většinu vody, kterou potřebujeme, totiž získáváme jednoduše jídlem,“ řekl.
Hlavní věc, kterou tato studie ukazuje, je, že běžné vnímání normy osmi sklenic vody denně je pro většinu lidí ve většině sití pravděpodobně nadhodnocené. „Naše data nepodporují možnost jednoho standardu pro všechny lidi,“ poznamenává vědec.
Nadměrná konzumace vody může být podle něj také škodlivá. Ale ani ne tak pro zdraví, jako pro životní prostředí.
„Čistá pitná voda není zadarmo,“ poznamenal Speakman.
„Pokud lidé vypijí v průměru o litr více, než potřebují, vynásobte to 40 miliony dospělých Britů a získáte množství, které zbytečně vypijeme a pak také vyloučíme ve formě moči, dostanete 20 milionů litrů. To nezmizí,“ vysvětlil.
Kolik vody byste měli vypít za den
Obecně se má za to, že zdravý dospělý člověk potřebuje denně asi 35 ml vody na kilogram tělesné hmotnosti – podle obecných doporučení vědeckých organizací. Člověk vážící 50 kg potřebuje denně 1,7 litru, 60 kg 2,1 litru, 70 kg 2,4 litru a 80 kg 2,8 litru vody.