Bograch je velmi vydatná polévka, která má několik druhů masa. Ať už venku nebo doma v kuchyni, jídlo je velmi chutné.
Recept na lahodný bograch / Foto: cook-s.ru
Bogracs je prvním národním pokrmem maďarské kuchyně. Ale stejně jako se maďarské obyvatelstvo asimilovalo s Češi na západní Ukrajině, stal se pokrm nedílnou součástí zakarpatské kuchyně.
V překladu znamená bograch „jídlo vařené v kotli“, takže oheň je pro tento typ guláše tím nejlepším prvkem. Bograch připravovali pastýři na poli z různých druhů masa, které bylo po ruce. Ale nejtradičnější pro klasický bograch recept je hovězí maso.
shromáždil lahodné recepty na bograch jak v přírodě, tak doma v kuchyni.
Aby maso skutečně změklo a změklo, měli byste všechny ingredience vhodit do kotlíku a nechat několik hodin probublávat.
Recept na bograch na sázce
- Hovězí maso – 1 kg,
- Vepřové sádlo – 100 g,
- Brambory – 1 kg,
- Žárovky – 2,
- Mrkev – 1,
- paprika – 2,
- Rajčata – 2,
- stroužky česneku – 3,
- Rajčatová pasta – 1 polévková lžíce. l,
- Mletá paprika – 2 lžíce. l,
- Kmín – špetka
- Mletý černý pepř dle chuti,
- Sůl podle chuti
- Voda – 1-2 l.
Příprava:
Maso omyjeme, osušíme a nakrájíme na malé kousky. Sádlo nakrájíme nadrobno.
Brambory nakrájejte na velké kousky. Nakrájejte cibuli. Papriku, mrkev a rajčata nakrájíme na kostičky. Česnek nasekejte.
Do předehřátého silnostěnného kotle vhodíme sádlo a orestujeme v něm cibuli do měkka. Přidejte papriku a promíchejte.
Do kotlíku dejte maso, česnek a kmín. Dobře promíchejte na vysoké teplotě a nechte maso ztuhnout.
Poté podlijeme sklenicí vody, aby se maso nevařilo, ale dusilo. Oheň by měl být slabší. Maso pravidelně promícháváme, přiléváme vodu, aby se úplně nevypařilo, a přikryté vaříme 1,5–2 hodiny.
Když maso změkne, přidejte do kotlíku mrkev a brambory, promíchejte a za občasného míchání bograch vařte na středním plameni.
Po 10-15 minutách přidejte papriku, rajčata, rajčatový protlak, sůl a pepř. V této fázi byste měli upravit množství vody na požadovanou tloušťku bograchu.
Bograch přiveďte k varu a přikryté vařte 15–20 minut. Hotový guláš necháme ještě 10 minut louhovat.
Bograch recept v maďarštině / Foto: z trkmedia.ollcdn.net
Bograch v zakarpatském stylu
Pro 4 osoby
- Vepřové maso – 200 g,
- Hovězí maso – 200 g,
- vepřová žebra – 200 g,
- Syrová uzená klobása – 80 g,
- Sádlo – 60 g,
- Brambory – 2 ks.
- Mrkev – 1,2 ks.
- Paprika – 1 kus,
- Cibule 1,5 ks.
- Česnek – 2 stroužky,
- Paprika – 1 polévková lžíce,
- Pálivá paprika – podle chuti,
- Tymián, tymián – 1/2 lžičky,
- Kmín – podle chuti
- Mletá pálivá paprika – 1/2 lžičky,
- Kopr – 20 g,
- Petržel – 10 g,
- Sůl – podle chuti
- Červené víno – 40 ml.
-
Pro čipetu:
- Mouka – 4 lžíce,
- Kuřecí vejce – 1 kus,
- Sůl – podle chuti.
Příprava:
Oloupanou cibuli, česnek, brambory, mrkev, tříděné bylinky, ale i čerstvé maso důkladně opláchněte.
Z žeber a tučnější části žeber ořízněte tuk, nakrájejte ho a opékejte, dokud nevzniknou škvarky v rozpáleném kotli nebo hluboké pánvi. Škvarky odstraňte děrovanou lžící a dejte je zatím stranou.
Nakrájejte žebra mezi kostmi, zbytek masa nakrájejte na velké kostky, jako na pilaf.
Cibuli, předem nakrájenou na malé kostičky, orestujte na vepřovém tuku do lehkého zhnědnutí, přidejte do pánve mletou papriku a za stálého míchání opékejte na středním ohni ne déle než 5 minut. Papriku musíte pečlivě sledovat: pokud se spálí, beznadějně zničí chuť bograchu.
Poté ihned přidejte na kostičky nakrájené maso a žebra, důkladně promíchejte a udržujte na ohni několik minut. Přidávejte vodu, dokud nebudou téměř všechny masové přísady pokryty tekutinou. To vše dusíme na mírném ohni za občasného míchání.
V případě potřeby je třeba přilít vodu v takovém množství, aby maso bylo vždy 2-2,5 hodiny v malém objemu tekutiny (dokud není téměř úplně propečené).
Nyní, zatímco se maso peče, byste měli začít připravovat „chipetke“ – škubané těsto (maďarské slovo „chipkedny“ znamená „štípnout“). V podstatě se jedná o malé knedlíčky, které se utrhnou z těsta, při přípravě guláše se trochu vysuší a pak se hodí do polévky. Proto je třeba ingredience smíchat bez vody a dobře hníst.
Těsto můžete shromáždit do koule a odštípnout z něj libovolné kousky, nebo můžete pomoučněnýma rukama válet párky a odštípávat beztvaré kousky o velikosti velkého nehtu.
Tyto kousky těsta pak nechte sušit na dřevěné desce, lehce posypané moukou. Než je umístíte do bograchu, je třeba je na desce několikrát otočit a rovnoměrně na ní rozmístit.
Dále přilijeme zbylou vodu, osolíme, přidáme na kostičky nakrájenou mrkev, koření, feferonky, drcený kmín a nasekaný česnek. To vše vařte dalších 30 minut.
Zatímco se bograchský guláš připravuje s mrkví a kořením, vyplatí se brambory nakrájet na poměrně velké kousky. Rajčata lze oloupat, papriky je nutné vypeckovat. Nakrájejte na poměrně velké kostky a nasekejte střední česnek.
Párky nakrájíme na kolečka, výkrojky nebo sádlo na kostičky.
Po 30 minutách vložte do pánve všechnu nakrájenou zeleninu spolu s předem připravenými škvarky a nakrájenou domácí klobásou a vepřovými kotletami. Znovu přidávejte vodu, dokud nebude vše lehce zakryté (na 1 prst). Vařte přikryté dalších 30 minut.
Poté jej odešleme na „čipetu“. Jejich vaření netrvá dlouho – doslova 5 minut.
Nasekejte spoustu zelí a vhoďte je do bograchu. Promícháme, přivedeme k varu a v této fázi přidáme 100 ml suchého červeného vína. Nechte znovu vařit a je to – bograchský guláš doma je připraven!
Podávejte v hlubokých talířích ve velkých porcích – 400-500 g.
Bograch v pomalém hrnci:
- Vepřové maso – 650 g,
- Paprika – 2 ks.
- Celer – 2 ks.
- Červená chilli paprička – 3/4 ks.
- Mletá červená paprika – 3/4 lžičky,
- Rajčatový protlak – 2 lžíce,
- Sůl – podle chuti
- Mletý černý pepř – podle chuti,
- provensálské bylinky – 25 g,
- Voda – 3/4 polévkové lžíce.
Papriku oloupeme a opláchneme a nakrájíme na tenké proužky. Nyní položte na kuchyňské prkénko předem omyté a osušené vepřové maso (lepší je zvolit lopatku), z obou stran dobře osolte a okořeňte mletým černým pepřem. Nechte chvíli nasáknout.
Poté vezměte mělkou pánev, rozehřejte ji a nalijte do ní rostlinný olej. Ochucený kousek masa vložíme do rozpáleného oleje a opékáme otáčením ze strany na stranu, dokud není maso křupavé a dozlatova opečené.
Poté přesuňte smažené vepřové maso do misky multivarku a posypte předem oloupanou cibulí a nakrájenou cibulí na tenké půlkroužky.
Poté přidejte dříve nakrájenou papriku do misky multivarku. Poté celer důkladně omyjeme pod tekoucí vodou, nakrájíme na tenké kroužky a přidáme do mísy ke zbytkem ingrediencí.
Nyní musíte do multivarku vložit červenou chilli papričku, předem umytou a nakrájenou na tenké kroužky (i se semínky). Do misky nalijte rajčatovou pastu (můžete použít hustou rajčatovou omáčku nebo dokonce adjiku) a trochu vody.
Dále obsah multivarku dochutíme mletou červenou paprikou, osolíme a opepříme mletým černým pepřem, přidáme svazek provensálských bylinek a nádobu přikryjeme pokličkou. Poté nastavte kuchyňské spotřebiče na požadovaný režim „Stew“ s určitou dobou (asi hodinu) a nechte pokrm vařit.
Po uplynutí stanovené doby otevřete víko multicookeru a pomocí dvou vidliček dobře podušené maso rozeberte, nejlépe na tenká vlákna. Obsah mísy dobře promíchejte.
Poté hotový bograch, uvařený v pomalém hrnci, nalijte do hlubokých mís, okořeňte jemně nasekanou petrželkou a podávejte s čerstvou bagetou nebo chlebem.