Když byt nepříjemně zapáchá, není možné se v něm cítit pohodlně. Pojďme zjistit, jak se zbavit nepříjemného problému.
Co dělat, když je v bytě podivný zápach – tipy / foto depositphotos.com
Podivný zápach v bytě – ať už je to „vůně“ vlhkosti, dušeného zelí nebo známá „babičkovská vůně“ – nejenže neguje veškeré snahy o vytvoření útulného domova, ale také přidává problémy.
Jak odstranit zápach shnilého masa doma a co dělat, když je v bytě zvláštní zápach vám řekne.
Aniž byste zjišťovali, odkud by se mohl nepříjemný zápach v bytě linout, můžete strávit měsíce marnými pokusy o skrytí smradu.
Nepříjemný zápach v bytě – příčiny
Mnoho faktorů může vést ke vzniku specifického „zápachu“ a ne všechny jsou zřejmé. Mezi běžné důvody:
- špatné větrání – v důsledku nedostatečného proudění vzduchu se v místnostech může hromadit široká škála vůní, včetně těch z vaření – v důsledku toho se v soukromém domě nebo bytě objevuje stejný zatuchlý zápach;
- vlhkost nebo nadměrná vlhkost může vytvořit živnou půdu pro plísně a plísně, kterých si možná nevšimnete, ale rozhodně je ucítíte svým nosem;
- prach – usazuje se na površích, dokáže zachytit další pachy – ze zvířat, vaření, tabákového kouře a dalších věcí, proto epicentrem smradu v bytě mohou být „zanedbané“ kouty, do kterých se často nedostanete úklid (spíže, skříně, zásuvky v kuchyni atd.) atd.);
- tabákový kouř – jeho vůně je velmi perzistentní a může pronikat čalouněním nábytku, koberci a dokonce i stěnami, takže zápach zůstává i po opakovaném vyvětrání.
Nezapomínejte také, že celý byt provoní díky jedné jediné „voňavé“ věci. Mohou to být brambory, které se zkazily ve spíži nebo shnilý džem, šťáva rozlitá za pohovkou, špinavé prádlo, odpadkový koš v kuchyni a mnoho dalšího.
Jak odstranit nepříjemný zápach v bytě pomocí lidových prostředků a čištění
Lidé si často kladou otázku, jak odstranit zápach v bytě po babičce nebo dlouhé době nepřítomnosti doma. A bez ohledu na to, jak moc byste v tomto případě chtěli najít super účinnou „kouzelnou hůlku“, bez hraní na detektiva se neobejdete. Budete muset vytrvale hledat příčinu zápachu a volit metody k vyřešení problému v závislosti na zjištěném problému.
Pokud se ukáže, že problém souvisí s vysokou vlhkostí v místnosti (například po úniku vody), pomohou speciální pomůcky – sušičky a absorbéry. vám již řekl více o tom, jak snížit vlhkost v domě.
Důkladně (mnohem pečlivěji, než si myslíte!) čištění Pomůže, když se zdrojem smradu stanou prašné věci. Vyčistěte všechny povrchy v domě, včetně koberců a záclon. Ocet a jedlá soda pomohou lépe neutralizovat cizí pachy při čištění. Zamyslete se nad parním čištěním koberců a čalounění čalouněného nábytku, do kterých by se během používání mohla trvale zakořenit široká škála pachů.
Aby účinek vašeho úsilí v boji proti zápachu vydržel déle, zlepšit ventilaci místnosti. Zvykněte si minimálně častěji otevírat okna. V chladném období, kdy je ventilace problematičtější, pomohou pohlcovače pachů z improvizovaných prostředků. V místnostech můžete nechat například talíře nebo dózy se zrnkovou kávou nebo kávovou sedlinou, jedlou sodou nebo aktivním uhlím.
Buďte si jisti, že pokusit se zamaskovat zápach bez řešení základní příčiny je zcela neúčinné. S hlavou vztyčenou byste se tedy měli vydat hledat něco, co vám zútulní byt – difuzéry s esenciálními oleji, aroma svíčky a aroma tyčinky – až poté, co bude identifikován a odstraněn zdroj zápachu.