Plíseň se může objevit v jakékoli místnosti v domě a je nutné s ní bojovat, aby se nerozvinuly zdravotní problémy.
Užitečné tipy, jak se zbavit plísní / Foto: pixabay.com
Naučíte se:
- Co dobře koroduje plísně?
- Je možné se černé plísně zbavit svépomocí?
Plíseň často roste na zdech domů a časem může zničit vše, na čem roste, protože spotřebovává materiál a používá jej jako živiny. Pokud se neléčí, plíseň se brzy rozšíří po stěnách a stropech a vytvoří velké tmavé skvrny, které mohou ovlivnit zdraví obyvatel domu.
Šéfredaktor přišel na to, jak jednou provždy odstranit plíseň ze stěn.
Je možné spát v místnosti s plísní?
Plíseň může růst v jakékoli místnosti v domě, včetně ložnice. Spaní v místnosti s plísní se nedoporučuje, protože to představuje riziko uvolňováním mikroskopických spor, které se šíří vzduchem. U některých druhů plísní jsou na těchto sporech navázány mykotoxiny a alergeny, které ovlivňují lidské zdraví a způsobují alergické reakce. Ohroženi jsou zejména lidé s oslabeným imunitním systémem a malé děti.
Nebezpečná je zejména černá plíseň. Roste v koupelnách, ložnicích, za nábytkem, kolem oken a dokonce i na podlahách a oblečení.
Pokud černá plíseň roste nebo začíná růst kdekoli u vás doma, je třeba ji co nejrychleji odstranit.
Pokud najdete toxickou černou plíseň, nechte ji být. Dotykem nebo pohybem plísní se může do vzduchu uvolňovat obrovské množství škodlivých spór, které poškozují každého žijícího v domácnosti.
V takovém případě musíte co nejdříve navštívit odborníka nebo dokonce zvážit bydlení jinde, abyste své tělo nevystavovali mykotoxinům.
Jak odstranit plíseň ze stěn
Pokud váš domov trápí plísně, pak je nutné účinné řešení. Jednoduché čištění vám pomůže začít.
1. Čalouněný nábytek pokrytý plísní je třeba umýt šamponem a oblečení poslat do profesionální čistírny
2. Přidejte trochu jemného mycího prostředku, jako je prostředek na mytí nádobí nebo mýdlo na ruční mytí, do kbelíku s vodou.
3. Hadrem namočeným v mýdlové vodě opatrně setřete plíseň ze zdi. Nepoužívejte kartáč, protože by mohl uvolnit spory plísní.
4. Suchým hadříkem odstraňte vlhkost ze stěny. Po dokončení vložte hadry do plastového sáčku a vyhoďte je.
5. Dále by měly být všechny povrchy v místnosti důkladně vyčištěny mokrým čištěním nebo pomocí vysavače k odstranění všech spór.
Jaký je nejúčinnější lék na plíseň na stěnách?
Chcete-li se zbavit plísní, můžete použít speciální řešení. Je velmi snadná na přípravu. V lahvičce s rozprašovačem smíchejte jednu polévkovou lžíci prostředku na mytí nádobí, 1/2 šálku chlorového bělidla a jeden šálek teplé vody. Prostředek na mytí nádobí pomáhá roztoku zůstat déle na stěně a zabíjet spory plísní.
Při práci s touto kapalinou používejte ochrannou masku, brýle a rukavice.
Pro zlepšení ventilace při čištění otevřete okna nebo zapněte ventilátor. Pokud pracujete v koupelně, zapněte digestoř.
Aplikujte čisticí roztok pomocí spreje nebo houby.
Začněte na dně a postupujte nahoru, abyste zabránili šíření spor a pruhování stěny.
Pokud je plíseň na stropě, použijte robustní štafle nebo naneste roztok čistým houbovým mopem.
Nechte čisticí roztok zaschnout.
Pokud skvrny zůstanou, aplikujte znovu.
Chlorové bělidlo je nejúčinnějším domácím prostředkem k odstranění spór plísní. Pokud je však napadení malé, můžete k usmrcení spor použít destilovaný bílý ocet nebo peroxid vodíku.
Nastříkejte na povrch neředěný destilovaný bílý ocet, poté formu setřete hadříkem z mikrovlákna nebo houbou a nechte povrch oschnout. Ocet pomalu naruší strukturu plísně a zabije ji. Tmavé skvrny však mohou zůstat a vyžadují dodatečné čištění čisticím prostředkem pro domácnost.
Peroxid vodíku také zabije plísně a zesvětlí skvrny, ale funguje pomaleji než chlorové bělidlo a může vyžadovat více aplikací. Formu nastříkejte 3% peroxidem vodíku, místo vydrhněte houbou a nechte stěnu uschnout.
Co nedělat:
- Nemíchejte bělidlo a ocet. To vytvoří toxický plynný chlór;
- Nemíchejte ocet a jedlou sodu. Kyselina v octu zabíjí plísně a smíchání octa s jedlou sodou kyselinu neutralizuje, takže je neúčinné. Proto je potřeba použít buď ocet nebo jedlou sodu zředěnou ve vodě.
Jak zabránit plísním u vás doma
Prvním důležitým krokem v prevenci plísní je identifikace zdroje vlhkosti, který může podporovat růst plísní.
Zkontrolujte, zda okny neprotéká dešťová voda a zda není poškozen tmel kolem nich.
Rozlité látky vždy setřete a po koupeli nebo sprše osušte podlahu a stěny.
Ujistěte se, že pravidelně kontrolujete exteriér vašeho domova, abyste hledali nějaké netěsnosti způsobené rozbitými okapy nebo svody.
Je důležité zajistit cirkulaci vzduchu v domě. Vnitřní dveře mějte otevřené co nejčastěji a nábytek odstěhujte od stěn.
V suchých dnech otevřete okna, abyste do domu přivedli čerstvý vzduch. Sníží se tím vlhkost a tím se zabrání plísním.
Kondenzace je nejčastějším faktorem, který přispívá k růstu plísní v domácnostech. Jakmile je problém s ventilací opraven, kondenzace a plísně by se již neměly objevovat.
Dříve šéfredaktor psal, jak se zbavit kondenzace na plastových oknech. Problém s mokrými okny je nadměrná vlhkost a nedostatečné větrání, ale existují tradiční metody, které mohou pomoci s tím bojovat.
Mohlo by vás také zajímat:
Pokud zaznamenáte chybu, vyberte požadovaný text a stiskněte Ctrl+Enter, abyste ji nahlásili editorům.