Foto: z otevřených zdrojů Podle vědce je jeden nerv zvířete zodpovědný za jeho zvyk setřásat vodu na vaše oblečení
Vědci konečně přišli na to, proč mají psi ve zvyku setřásat vodu, když si například v horkém dni sednete k bazénu a hodíte svému „společníkovi klacek“, načež on ji přinese zpět a pak přijde přímo k „usměje se“ a nalije na tebe studenou vodu. O tom píše Live Science.
Podle nového výzkumu je „mokrý psí koktejl“ způsoben receptorem v kůži savců zvaným C-LTMR. To způsobuje, že zvířata všech druhů, od psů přes kočky až po myši, provádějí pozoruhodně konzistentní vzor třesení, když jsou stimulována kapičkami tekutiny na zadní straně jejich krku. Výsledky odpovídající studie byly zveřejněny v časopise Science.
Podle spoluautora studie a doktoranda z lékařské fakulty Howarda Hughese Dawei Zhanga mají různí jedinci a druhy tendenci se třást se stejnou frekvencí a podobným vzorem – obvykle třikrát zatřesení tam a zpět najednou – a nikdo neví, které jsou za to zodpovědné receptory a nervy.
Vědci vytvořili u myší genetické mutace, které „odpojily“ receptory v jejich kůži. Zjistili, že myši, které nebyly schopny detekovat změny teploty, se stále třásly, když jim kapky oleje stříkly na zadní část hlavy. Současně se myši bez mechanoreceptorových kanálů netřásly.
Zhang a jeho tým se tedy zaměřili na mechanoreceptory a sledovali jejich aktivitu v reakci na kapičky ropy. Zúžili své zaměření na tři receptory, z nichž každý reaguje na velmi lehký dotek. Poté použili techniku zvanou optogenetika k aktivaci specifických receptorů na kůži světlem. Touto technikou byli schopni aktivovat specifické typy nervů bez jakéhokoli tekutinového stimulu.
„Výsledky byly jasné: když vědci stimulovali typ nervu zvaný C-vlákno nízkoprahové mechanoreceptory (C-LTMR), myši se zachvěly, jako by je najednou osprchovala voda. Pro další testování vytvořili vědci myši bez C-LTMR a zjistili, že se třesou o 58 % méně než normální myši, když na ně nalijete vodu,“ píše se v článku.
Podle Zhanga C-LTMR dlouho zůstávaly záhadou. Na základě výzkumu provedeného před 80 lety se předpokládalo, že vyvolávají u zvířat lechtivý pocit. U lidí jsou příbuzné mechanoreceptory, nazývané C-mechanoreceptory, spojeny s příjemnými doteky na kůži:
„Je to v podstatě obranný systém, který se má zbavit potenciálně škodlivých podnětů.“
Otázka, zda lidé s kůží bez kožešin mají nějaké stopy po takovéto uctivé reakci, zůstává otevřená.
„Už dříve jsem odpověděl, že lidé používají k osušení ručník. Ale u lidí existuje běžná třesoucí se reakce na lehký dotek na krku – jen není jasné, zda toto chvění souvisí s tím, co může cítit mokrý pes, než se zachvěje.“ Je těžké odpovědět, „zda je to evoluční produkt koktejlu hlodavců nebo chlupatých zvířat,“ řekl Zhang.
0