Foto: z otevřených zdrojů
Podnikatel poznamenal, že by sotva dosáhl takového úspěchu, kdyby si včas nevšiml, že tento zvyk pro něj odhalil nové úspěchy
Bill Gates je přesvědčen, že by se nemusel stát miliardářem, kdyby vyrůstal v moderním světě, kde děti neustále rozptylují chytré telefony a sociální sítě, píše CNBC.
Spoluzakladatel Microsoftu, který sehrál klíčovou roli v popularizaci počítačů a internetu, vysvětlil, že jeho úspěch by nebyl možný bez času stráveného přemýšlením, čtením a zkoumáním světa jako dítě.
„Když jsem se cítil úzkostný nebo znuděný – nebo jsem se dostal do problémů kvůli špatnému chování – zmizel jsem ve svém pokoji a ponořil se do knih nebo nápadů, často celé hodiny bez přestávky,“ napsal Gates na svém blogu.
Zdůraznil: „Tato schopnost proměnit prostoje v hlubokou reflexi a učení se stala základní součástí toho, kdo jsem. To bylo také klíčové pro můj pozdější úspěch.“
Gates doporučil knihu Jonathana Haydta „Generation Anxiety“, která analyzuje dopad chytrých telefonů a sociálních sítí na psychiku dětí. Autor tvrdí, že tyto technologie nejen přepojují mozky mladých lidí, ale také způsobují krizi duševního zdraví, zejména nárůst osamělosti a deprese u generace Z.
„Naše rozsah pozornosti je jako sval a neustálé vyrušování a závislost na sociálních sítích neuvěřitelně ztěžují rozvoj,“ řekl Gates.
Poznamenal také, že moderní technologie brání schopnosti hlubokého myšlení, které kdysi inspirovalo inovativní nápady.
Síla nepřetržité koncentrace
Během své kariéry Gates opakovaně zdůrazňoval své čtenářské návyky a sebeizolaci jako hnací sílu svých úspěchů.
V 90. letech 20. století každý rok trávil „Týden reflexe“ – osamocený v izolované chatrči v poušti s hromadou knih a technické dokumentace.
„Věnoval jsem se nepřerušovanému soustředění,“ napsal Gates. „Ani jsem nekontroloval svůj e-mail, abych mohl číst, přemýšlet a psát o budoucnosti.“
Podle Gatese právě tato období hlubokého soustředění mu umožnila vytvářet rozsáhlé nápady, zejména vývoj prohlížeče Internet Explorer.
Gates poznamenává, že schopnost intenzivně se soustředit umožňuje světu dosáhnout průlomů. „Bez schopnosti intenzivně se soustředit a následovat myšlenku, ať už vede kamkoli, by svět mohl přijít o průlomové objevy, které pocházejí ze soustředění se na něco a jeho udržení tam, i když dopaminový zásah rychlého rozptýlení je vzdálený pouhým kliknutím.“ napsal.
Tento přístup soustředění zůstává důležitý i ve světě přesyceném technologiemi.