Jak chránit bylinky na zahradě v zimě

Foto: z otevřených zdrojů

Vytrvalé bylinky jako šalvěj, rozmarýn, tymián nebo oregano často odolají mírnému mrazu a dokonce i sněhu

Zima může být pro bylinky krutá: nedostatečné sluneční světlo zpomaluje růst a mráz poškozuje kořeny a stonky, takže vaše bylinková zahrádka potřebuje v chladném období zvláštní péči. Martha Stewart sdílí užitečné tipy, které vám pomohou udržet vaše rostliny zdravé až do nové sezóny. Nikdo přece nechce, aby kvůli mrazu přišly měsíce práce nazmar.

Poznejte bylinky, které pěstujete

Vytrvalé bylinky jako šalvěj, rozmarýn, tymián nebo oregano často snesou mírný mráz a dokonce i sníh. Lze je sbírat až do pozdního podzimu, někdy i v zimě. Pokud vaše vytrvalé trávy na podzim stále bujně rostou, sklízejte ve velkých trsech. Lze je sušit, rozdrobovat a skladovat v kořenkách. A pro ty, kteří rádi experimentují, smíchejte několik druhů bylinek a vytvořte si vlastní koření.

Jednoleté bylinky, jako je koriandr, je nejlepší nechat dozrát na semeno. Lze je použít k přesazování na jaře nebo jako bylinku (koriandr).

Mulčování

Pokud je vaším pěstebním prostorem vytrvalá tráva, obvykle nevyžaduje nepřiměřenou ochranu. Ale vrstva mulče, jako je sláma, sušené listí nebo kompost, je bonus navíc. Mulč reguluje teplotu půdy a poskytuje rostlinám živiny, protože se postupně rozkládá.

V oblastech se silnými mrazy použijte bio mulč z černé nebo hnědé štěpky. Nejen, že ochrání kořeny, ale také pomůže udržet teplo před sluncem. Pro zajištění výměny vzduchu volte hrubší druhy kompostu.

Ochranné nátěry

K ochraně trávy v zimě můžete použít mrazuvzdorné přikrývky – syntetické tkaniny, které udržují teplo a chrání před větrem. Umožňují rostlinám přijímat dostatek světla, vody a vzduchu.

Vyberte si pokrytí v závislosti na podmínkách:

  • Lehký zátěr poskytuje maximální prostup světla a minimální ochranu před chladem.
  • Silný nátěr je vhodný do mrazivých podmínek a chrání před teplotami do -4…-8°C.

Přenášení bylinek do interiéru

Bylinky citlivé na mráz, jako je bazalka, petržel nebo koriandr, by měly být přesunuty do interiéru. Vyberte místo s dostatkem slunečního světla. Pokud máte skleník, prodlužte denní světlo lampami. Použijte časovače k ​​udržení 18hodinového světelného cyklu ke stimulaci vegetativního růstu.

Prořezávání trávy

Vytrvalé bylinky jako oregano, tymián a meduňka se doporučuje sestříhat po prvním mrazíku na výšku 10-15 cm nad zemí. To jim pomůže posílit se na novou sezónu.

Ostatní vytrvalé byliny, jako je levandule, stříháme opatrněji, aniž bychom se dotýkali dřevnatých částí stonků. U máty je lepší nechat část odumřelých výhonů až na jaro, aby se daly později zastřihnout.

Nepřehánějte to s hnojivy

Podzim a zima není čas na aktivní hnojení trav. Může stimulovat růst rostlin, což zvýší riziko smrti mrazem. Připravte půdu: analyzujte její složení, vyrovnejte mikro- a makroprvky, úroveň pH. To zajistí rostlinám úspěšný start na jaře.

Krycí plodiny pro půdu

Chcete-li v zimě chránit svou zahradní půdu, zvažte pěstování krycích plodin, jako je žito, pšenice, hrách nebo bílý jetel. Zabraňují erozi půdy, potlačují plevele, zlepšují odvodnění a biologickou rozmanitost.

Zima může být pro bylinkovou zahrádku náročným obdobím, ale s těmito tipy můžete svým rostlinám poskytnout maximální ochranu a připravit půdu pro úspěšný opětovný růst na jaře.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog – Mateřská škola B. Martinů

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: